هم رسان: در طول چند ماه گذشته حمله‌های محرومیت از سرویس توزیع شده (DDoS) به شدت افزایش یافته که دلیل اصلی آن دستگاه‌های متصل به اینترنت ناامن است که اغلب تحت عنوان اینترنت اشیاء (IoT) شناخته شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، حمله DDoS اخیر  علیه شرکت انگلیسی Dyn که ارائه دهنده DNS (سیستم نام دامنه) است، به علت هک دستگاه‌های اینترنت اشیاء آسیب پذیر مانند DVR ها، دوربین‌های امنیتی و لوازم خانگی هوشمند بود و این حمله DDoS بزرگ‌ترین حمله سایبری جهان تا به امروز به حساب می‌آید. حال آخرین حمله DDoS مربوط به پنج بانک روسی است که به مدت دو روز ادامه داشته است.
به نظر می‌رسد در این هک‌ها مقصر اصلی دستگاه‌های اینترنت اشیاء ناامن مانند دوربین‌های مدار بسته و یا ضبط کننده ویدئویی دیجیتال است اما کسپرسکی لب معتقد است این حمله مانند “بات نت اینترنت اشیاء Mirai ” نیست بلکه همان حمله‌ای است که برای اختلال در سرویس DNS شرکت Dyn رخ داده بود.
Mirai نوعی بدافزار خطرناک است که دستگاه‌های اینترنت اشیاء را که دارای تنظیم‌های پیش فرض ضعیف (شناسه کاربری و کلمه عبور هارد کد شده) هستند را اسکن می‌کند و آن‌ها را به بات هایی تبدیل می‌کند که بعداً برای راه اندازی حمله DDoS مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بانک روسی Sberbank اعلام کرد این بانک موفق به خنثی کردن این حمله سایبری بدون اختلال در عملکرد مداوم وب سایت آن‌ها شده است. این نوع از حمله‌ها DDoS بزرگ‌ترین در نوع خود برای این بانک بوده است.

cybersecurity-759
کسپرسکی می‌گوید: «بیش از نیمی از دستگاه‌های بات نت اینترنت اشیاء در ایالات متحده، هند، تایوان، و اسرائیل واقع شده‌اند. برای به دست گرفتن کنترل این گونه دستگاه‌ها، برگ برنده هکرها دستگاه‌های هوشمندی است که از رمزهای عبور ساده و قابل حدس استفاده کرده‌اند.»
دستگاه‌های متصل به اینترنت جدید که با امنیت بسیار ضعیف روانه بازار می‌شوند، تهدید اصلی سایبری جهان امروز است.
برای مثال حمله DDoS اجرا شده از طریق هک دستگاه‌های اینترنت اشیاء منجر به اختلال در سیستم‌های گرمایشی بخشی از یک شهر فنلاند شد و ساکنان شهر با دمای زیر صفر درجه مجبور به ترک محل سکونت خود شدند.
تولید کنندگان دستگاه‌های اینترنت اشیاء، نقش بزرگی در تأمین امنیت این دستگاه‌ها دارند اما مصرف کنندگان نیز باید اقدامات امنیتی لازم در هنگام استفاده از این وسایل را به خرج دهند. خطر هک دستگاه‌های اینترنت اشیاء ناامن همیشه در کمین ما است؛ بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از هک دستگاه‌های هوشمند و تبدیل شدن آن‌ها به بات نت DDoS توجه به امنیت آن‌هاست. تنظیم‌های پیش فرض را باید حتماً تغییر داد و همیشه باید با استفاده از فایروال‌ها از دستگاه‌های خود محافظت کنیم.

منبع: hackernews