هم رسان: هر سال حدود 20 میلیون نفر در جهان در اثر بیماری‌های قلبی- عروقی جان خود را از دست می‌دهند. حالا گروهی از محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلستان، یک الگوریتم یادگیری ماشینی ساخته‌اند که می‌تواند احتمال وقوع یک حمله قلبی یا سکته مغزی را بهتر از پزشکان پیش بینی کند.
به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، کالج قلب و عروق آمریکا عواملی را که در برآورد خطرهای قلبی ـ عروقی بیماران مؤثر می‌دانند را تحلیل نموده است. این عوامل شامل: سن، سطح کلسترول و فشار خون است. حالا سیستم ساخته شده توسط انگلیسی‌ها خطر ابتلای فرد به حملات قلبی عروقی را با دقت 72.8 درصد حدس می‌زند.

این رقم بسیار بالا است اما محققان همچنان در تلاش هستند تا آن را هر چه بیشتر بهبود دهند. آن‌ها چهار الگوریتم یادگیری رایانه‌ای ساخته و سپس اطلاعات مربوط به 378,256 بیمار انگلیسی را به آن‌ها وارد کردند. این سیستم اولین بار حدود 295 هزار رکورد را برای تولید مدل‌های پیش بینی داخلی خود مورد استفاده قرار داد. سپس از باقیمانده اطلاعات برای آزمایش و اصلاح آن‌ها استفاده نمود. در نهایت به طور قابل توجهی در دقت پیشگویی بهبود حاصل شد و این رقم از 74.5 به 76.4 درصد رسید.
سیستم‌های هوش مصنوعی حتی قادر به تشخیص تعدادی از عوامل خطر جداگانه مانند بیماری‌های شدید روانی و مصرف کورتیکواستروییدهای خوراکی نیز هستند. در بین بسیاری از سیستم‌های بیولوژیکی تعامل وجود دارد و این واقعیت بدن انسان است. علوم رایانه به محققان اجازه می‌دهد به شناسایی این ارتباط‌ها و پیوستگی‌ها بپردازند.