هم رسان: تا امروز مایکروسافت با «ساخت لپ تاپ‌های ویندوزی ارزان قیمت‌تر نسبت به لپ تاپ‌های گوگل» از یک استراتژی ساده برای مبارزه با کروم بوک ها استفاده می‌کرد. حال به نظر می‌رسد این کمپانی استراتژی خود را برای ساخت یک سیستم عامل متعلق به مایکروسافت گسترش داده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، مایکروسافت حالا با ساخت ویندوز کلاود (Windows Cloud) و یا ویندوز 10 کلاود به رویارویی با سیستم عامل کروم گوگل آمده است. این سیستم عامل تا حد زیادی شبیه به ویندوز 10 است اما ویژگی اصلی آن عدم اجرای برنامه‌های معمولی ویندوز است.
در حال حاضر کلاود تنها برنامه‌های جهانی پلت فرم ویندوز موجود در ویندوز استور را اجرا می‌کند و اگر شما بخواهید برنامه‌ای غیر از این را دانلود کنید، با یک هشدار مواجه خواهید شد. درست به تقلید از سیستم عامل کروم عدم استفاده از برنامه‌های بومی به عنوان یک مزیت امنیتی به حساب می‌آید. برای مثال اساتید دانشگاه بیشتر تمایل به استفاده از پی سی‌های ویندوزی دارند که در اثر استفاده دانشجویان به یک بدافزار آلوده نشود و یا یک بازی تأیید نشده بر روی آن نصب نگردد. این امکان وجود دارد که Centennial مایکروسافت که برنامه‌های Win32 را به ویندوز استور می‌آورد، بر روی این سیستم عامل جدید کار کند، اما گزارش‌های متناقضی در مورد این سازگاری وجود دارد.

هنوز زمان دقیق عرضه ویندوز کلاود مشخص نشده اما در حال حاضر نسخه پیش نمایش آن منتشر شده و این نکته نشان می‌دهد مایکروسافت قصد رونمایی از آن را در آینده نزدیک دارد و ممکن است در فصل بهار در زمان ارائه Creators Update ویندوز 10، از این سیستم عامل جدید رونمایی کند. اگر مایکروسافت قصد دارد رایانه‌های شخصی مبتنی بر ویندوز کلاود را روانه بازار دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی نماید، باید زود بجنبد تا از حریف دیرینه خود یعنی گوگل عقب نماند.