هم رسان: از زمانی که هولولنز معرفی شده، مایکروسافت آن را به همه به عنوان یک ابزار بازی و یک دستیار عملی در محیط های کاری معرفی کرده است. به همین خاطر متخصصان حرفه ای استفاده از این فناوری واقعیت افزوده (AR) را در حوزه های متفاوتی آغاز نموده اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، از جمله این موارد می توان به ساختمان سازی مهندسین برای تجسم نقشه های ساختمانی اشاره نمود. جراحان آمریکایی هم از آن در حین جراحی های مغز استفاده نموده اند. این موارد تنها برنامه های اولیه ای بوده اند که هنوز در سطح گستردهای مورد استقبال قرار نگرفته اما به تازگی شرکت نرم افزاری Scopis، یک پلت فرم مخصوص هولولنز طراحی کرده که به طور خاص برای کمک به جراحی های فوق حساس ستون فقرات و نخاع است.

این پلت فرم که Holographic Navigation Platform نام دارد، از طریق هدست هولولنز مایکروسافت، یک واقعیت مخلوط (واقعیت مجازی به اضافه واقعیت افزوده) از بیمار در حین عمل جراحی فراهم میآورد تا جراح با استفاده از هدست هولولنز بتواند دید کاملتر و بهتری از بدن بیمار داشته باشد و محل رشته های عصبی فوق العاده حساس در ستون فقرات بیمار به وضوح در معرض دید او قرار گیرد. هر حرکت ابزارهای جراحی در بدن بیمار به دقت توسط حسگرهای هولولنز رهگیری شده و اطلاعات دقیقی از موقعیت آنها برای پزشک به نمایش در می آید. برای مثال به کمک هولولنز جراح می تواند از زاویه ورود سوزن های بسیار ظریفبه محیط ستون فقرات آگاه شده و در صورت اشتباه در اندازه گیری، به کمک راهنمای نمایش داده شده توسط هولولنز زاویه و عمق ورود ابزار خود را اصلاح نماید. علاوه بر این، امکان نمایش جزئیات بیشتری از بیمار از جمله تصاویر تهیه شده از بدن وی، نمودارهای علائم حیاتی و حتی فید ویدئویی از حرکات بخش خاصی از بدن وی نیز به راحتی امکان پذیر بوده و بدون اینکه نیازی به تغییر میدان دید پزشک باشند به اطلاع وی خواهند رسید.
بهبود دقت و صحت این فناوری سه بعدی می تواند مدت زمان یک عمل جراحی و عمق تهاجم را کاهش دهد. ضمن اینکه باعث افزایش دقت جراحی، افزایش امکان بررسی دقیق تودهها و تومورها و در نهایت، کاهش مرگ و میر بیماران به دلیل خطاهای پزشکی می شود. پیش بینی می شود استفاده از سیستم AR مایکروسافت در موارد حرفه ای و تخصصی روز به روز بیشتر و بیشتر شود.