هم رسان: بیماری دیابت قابل درمان است اما به شرطی که خیلی زود کشف شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، دیابت اصلاً شوخی نیست، زخم پای افراد مبتلا به دیابت می تواند به قطع عضو منجر شود و همینطور رتینوپاتی دیابتی (DR) نیز می تواند افراد را برای همیشه نابینا سازد. 415 میلیون دیابتی موجود در سراسر جهان در معرض خطر از دست دادن بینایی هستند و بسیاری از دیابتی ها که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند از مراقبت های بهداشتی درمانی کافی برخوردار نیستند. به همین دلیل گوگل در حال آموزش هوش مصنوعی (AI) خود است تا وضعیت DR را قبل از اینکه خیلی دیر شود شناسایی کند؛ حتی بدون اینکه به کمک پزشک احتیاج باشد.


از آنجا که این بیماری با بررسی یک عکس از پشت چشم تشخیص داده می شود، گروه گوگل چند سال گذشته را صرف توسعه یک مجموعه داده از 128 هزار تصاویر منحصر به فرد نموده و هرکدام توسط 3-7 چشم پزشک مورد بررسی قرار گرفته است. با بررسی مناطق آسیب دیده چشم – میکروآنوریسم، خونریزی و مانند آن – و وارد کردن آن داده ها به یک سیستم یادگیری ماشینی، گوگل موفق به ساخت یک ابزار تشخیصی بسیار قابل اعتماد شده است. به طوری که همتراز با چشم پزشکان قادر به تشخیص DR است.


این گروه امیدوار است بتواند این سیستم را هر چه بیشتر گسترش دهد، به طوری که علاوه بر تصاویر 2 بعدی موجود بتواند از طریق تصاویر سه بعدی پیچیده تر به تشخیص این بیماری بپردازد. همچنین این گروه به دنبال ایجاد یک فرآیند تشخیصی خودکار برای بیمارانی که در مناطق دورافتاده زندگی می کنند است. اما در ابتدا گوگل باید مطالعات خود را با استفاده از گروه های بالینی بزرگتر ادامه دهد و تایید FDA را دریافت کند.

منبع: engadgets