هم رسان: پزشکان بیمارستان کودکان فیلادلفیا در امریکا، رحم مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند جان ده‌ها هزار نوزاد زودرس (کمتر از 26 هفته) متولد شده در ایالات متحده را نجات دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، طبق مقاله جدید منتشر شده در مجله Nature Communications، پزشکان پژوهشگر موفق شدند یک جنین گوسفند را در داخل یک کیسه پلاستیکی رحم مانند به مدت چهار هفته نگهداری کنند.
مفهوم موجود در پس این رحم مصنوعی جدید نسبتاً ساده است: جنین بره در داخل یک کیسه پلاستیکی نرم، با دمای کنترل شده که با مایع آمنیوتیک پر شده قرار داده می‌شود تا تقلیدی از یک رحم واقعی صورت پذیرد، ضمن اینکه بند ناف آن به یک دستگاه اکسیژن – خون متصل می‌شود. برخلاف دستگاه‌های قبلی، این رحم مصنوعی، به جای پمپ‌های مکانیکی از قلب خود حیوان برای گردش خون استفاده می‌کند، زیرا این پمپ‌ها می‌توانند به حیوان صدمه زده و منجر به مشکلاتی در رشد و یا توسعه ریه آن شوند.

به گفته رئیس این بیمارستان، این دستگاه هنوز آماده جایگزینی با رحم واقعی نیست، زیرا نمی‌تواند مراحل اولیه رشد را برای جنین فراهم آورد، اما برای نوزادان متولد شده در حدود سنین 22 یا 23 هفته – کودکان نارسی که شانس زنده ماندن آن‌ها در خارج از رحم وجود دارد- این دستگاه جدید نسبت به انکوباتورهای مورد استفاده و موجود در بخش نوزادان بسیار مطلوب‌تر است.

در آغاز آزمون، جنین بره‌های مورد آزمایش تقریباً هم سن جنین‌های نارس انسان بودند. پس از چهار هفته، هشت بره طبیعی و سالم از این کیسه‌ها متولد شدند و عملکرد ریه آن‌ها هم‌تراز با یک نوزاد بالغ بود. در حال حاضر این گروه تحقیقاتی در حال مذاکره با سازمان غذا و داروی آمریکا است و امید می‌رود ظرف سه تا پنج سال آینده استفاده از این رحم مصنوعی برای جنین‌های انسانی آغاز به کار نماید تا در این فرصت بهبودهایی در طراحی آن رخ دهد و هر چه بیشتر پدر و مادر پسند شود.