هم رسان: مقام های امنیتی در ژاپن یک پسر 14 ساله را در شهر اوزاکا، به اتهام ساخت و توزیع نرم افزار مخرب ransomware یا همان باج افزار دستگیر کردند. این اولین بازداشت مربوط به باج افزار در ژاپن است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از هکرنیوز، باج افزار، یک نرم افزار مخرب است که با رمز گذاری فایل های موجود در رایانه فرد قربانی، آنها را غیر قابل دسترس می سازد. اگر قربانی کلید رمزگشایی فایل های رمزگذاری شده خود را بخواهد، باید به پرداخت باج در قالب بیتکویین اقدام کند.
چندین سال است سر و کله باج افزارها پیدا شده و آنها حالا به یک تهدید سایبری خطرناک برای شرکت ها و کاربران سراسر جهان تبدیل شده اند.
چند هفته پیش بود که باج افزار WannaCry در عرض فقط 72 ساعت بیش از 300 هزار رایانه شخصی در سراسر جهان را آلوده کرد و بزرگترین حمله سایبری جهان لقب گرفت.
به گفته بسیاری از رسانه های ژاپنی، این دانش آموز دبیرستانی، یک ویروس باج افزاری ساخته و کد منبع آن را در اینترنت آپلود نموده است.

وی که به اتهام های خود اعتراف کرده برای ساخت باج افزار خود از یک سری نرم افزار رمز گذاری رایگان استفاده نموده، سپس باج افزار خود را در یک وب سایت خارجی آپلود نموده و حتی برای مردم نحوه دانلود، استفاده از آن و کسب درآمد را شرح داده است.
وی حتی در رسانه های اجتماعی مثل توئیتر نیز به تبلیغ باج افزار خود پرداخته و گفته است: «من یک باج افزار ساخته ام؛ در صورت تمایل می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.»
به گفته پلیس ژاپن، باج افزار این نوجوان می تواند باعث آلوده شدن رایانه قربانیان شود و سپس در قالب پول دیجیتال شروع به باج خواهی کند. این باج افزار بیش از 100 بار دانلود شده است.
مقامات امنیتی ژاپن از فاش کردن هویت این نوجوان پرهیز کرده اند، اما مشخص شده این نوجوان با استفاده از رایانه شخصی خود تنها در عرض 3 روز توانسته این باج افزار را بنویسد.
وی به پلیس گفته خودش کد نویسی را یاد گرفته و این باج افزار را برای مشهور شدن خود ساخته است.