هم رسان: شرکت اینتل توانسته نسل اول حافظه اپتان (Optane) را روانه بازار سازد. همزمان این غول تراشه ساز مشغول کار بر روی نسل بعدی این فناوری است و قصد دارد تا جای ممکن میزان ظرفیت این کلاس از حافظه را افزایش دهد و آن را متراکم و متراکم تر سازد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ، اینتل می گوید اپتان به طور قابل توجهی متراکم تر و سریع تر از SSD ها و DRAM است و مبتنی بر یک فناوری به نام ایکس پوینت سه بعدی است که با همکاری شرکت میکرون ساخته شده است.
اینتل بر این باور است که میزان ظرفیت ذخیره سازی اپتان قابل ارتقاء است و چون به دنبال حافظه های کوچکتر، متراکم تر و ارزانتر بوده، اپتان را طراحی نموده است.
SSD Optane های اولیه گران هستند اما به تدریج با کاهش هزینه تولید، قیمت این محصول نیز افت خواهد کرد.

اینتل در مورد برخی از کاربردهای اپتان می گوید: در Optane SSD ها گیم ها خیلی سریع تر اجرا می شوند. همچنین این حافظه می تواند برای تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار گیرد که در تمامی این ها نیاز به انتقال سریع داده ها به داخل و خارج از حافظه است.
قرار است در سه ماهه دوم سال 2017، اپتان با ظرفیت پایین برای لپ تاپ ها در دسترس قرار گیرد. در حال حاضر این شرکت اولین DIMM Optane را برای آزمایش روانه بازار کرده است.
اپتان به راحتی از پس آزمون اولیه خود در مراکز داده نیز بر آمده و پیش بینی می شود حافظه مبتنی بر ایکس پوینت سه بعدی، وجود DRAM و SSD ها را به دست فراموشی بسپرد.