هم رسان: علاقه مندان به بازی و دنیای حرفه‌ای فیلم سازی برای سرعت بالاتر و عملکرد بهتر حاضرند جان خود را بدهند. حالا کسانی که دیوانه وار سرعت بالاتر را دوست دارند، به زودی خبر خوشی خواهند شنید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، JEDEC سازمانی که مجموعه استانداردهای صنعت میکروالکترونیک را تعیین می‌کند گفته به تازگی کار بر روی نسل بعدی رم دی دی آر (DDR) را آغاز کرده است.
حافظه DDR5 نسبت به مدل قبلی خود از پهنای باند و ظرفیت دو برابر برخوردار خواهد بود. همچنین با بهبود بهره وری کانال، سریع‌تر و کم مصرف‌تر نیز است. به همین خاطر به احتمال زیاد راه خود را به بازی‌های رده بالای رایانه‌ای و لپ تاپ باز خواهد کرد و نسخه موبایل آن نیز می‌تواند عمر باتری و عملکرد را در دستگاه‌های قابل حمل افزایش دهد.

JEDEC قصد دارد این استاندارد جدید را در سال 2018 رو کند. پس رم DDR5 به این زودی‌ها در اختیار مصرف کنندگان قرار نخواهد گرفت و این فرصت خوبی است تا تولید کنندگان رایانه‌ها نیز خود را آماده پشتیبانی از این تراشه‌های جدید نمایند که ممکن است چندین سال به طول بینجامد.
حالا شرکت اینتل نیز در حال کار بر روی حافظه جدید خود به نام اُپتان (Optane) است که تأخیر بسیار کم با سرعت یک درایو حالت جامد را با یکدیگر ترکیب کرده تا بهترین عملکرد در رایانه‌های شخصی را به ارمغان آورد. شرکت‌های ایسوز، دل، لنوو و اچ پی قصد دارند امسال سیستم‌های مبتنی بر اُپتان را روانه بازار نمایند و شاید DDR5 قبل از اینکه از رده خارج شود باید به خود بجنبد و زودتر به بازار آید.