هم رسان: پس از سالها انتظار بالاخره موزیلا در هفته گذشته فایرفاکس 54 مخصوص Windows، Mac، Linux و اندروید را با قابلیت پشتیبانی از عملکرد چند پردازشی عرضه کرد. این پیشرفت مهم تجربه وبگردی شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد، اما بسیاری از کاربران هنوز نتوانسته اند از این قابلیت جدید استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از هکرنیوز، پشتیبانی موزیلا از عملکرد چند پردازشی در فایرفاکس به عنوان بخشی از یک پروژه با نام Electrolysis و یا E10S مدت 8 سال به طول انجامید. هدف از این پروژه بهبود پاسخگویی و سرعت از طریق مدیریت و ساده سازی کاربرد حافظه با پردازش های مختلف است.
موزیلا با توصیف آخرین نسخه به عنوان بزرگ ترین تغییر در برنامه نویسی فایرفاکس تا به این لحظه، اعلام کرد به سختی تلاش می کند از مصرف بیش از اندازه حافظه و کندتر شدن عملکرد جلوگیری کند زیرا این نسخه از فایرفاکس از بیش از 4 پردازش برای اجرای محتوای یک صفحه وب در کنار تمامی تب های باز استفاده می کند.


اگر بخواهیم با زبان ساده تری این قابلیت را توضیح دهیم باید بگوییم بالاخره فایرفاکس از کمترین مقدار حافظه رایانه شما برای باز کردن تب ها استفاده خواهد کرد، زیرا صفحات وبی سنگین در یک تب دیگر تأثیر بسیار کمتری بر پاسخگویی و سرعت در تب های دیگر خواهد داشت.
مدیران موزیلا می گویند: «این طراحی به کارگیری از تمامی هسته های موجود در پردازنده های پیشرفته و همچنین سندباکس کردن مطمئن محتوای وب را در آینده راحتتر می کند. همچنین باعث بهبود پایداری و ثبات می شود که تضمین می کند در صورت از کار افتادن پردازش محتوای وبی در یک تب، نه تب های دیگر و نه بقیه بخش های مرورگر از کار نمی افتند.»
این قابلیت در نسخه Firefox 54 به صورت پیش فرض فعال است اما بسیاری از کاربران نمی توانند از پشتیبانی چندپردازشی استفاده کنند و هنوز هم از تک پردازش بودن مرورگر خود رنج می برند.
دلیل اصلی این مشکل این است که بعضی از افزونه های فایرفاکس شما با پروژه Electrolysis یا همان قابلیت چندپردازشی سازگاری ندارند. با هم رسان همراه باشید تا این مشکل را حل کنید.

مرحله اول: بررسی فعال بودن حالت چند پردازشی

برای بررسی فعال بودن یا نبودن حالت چند پردازشی فایرفاکس، بخش about:support را در نوار نشانی ملاحظه کنید و خط Multiprocess Windows را پیدا کنید (مانند زیر):
در صورتی که عبارت 1/1 (Enabled by default) وجود داشته باشد_ قابلیت چندپردازشی فعال است.
در صورتی که عبارت 0/x (Disabled by add-ons) وجود داشته باشد_ قابلیت چندپردازشی غیرفعال است.

مرحله دوم: غیرفعال سازی/حذف افزونه های ناسازگار

برای یافتن فهرست افزونه های ناسازگار و مشاهده افزونه های مقصر در غیرفعال کردن این قابلیت جدید، Add-on Compatibility Reporter add-on که در فایرفاکس موجود است را نصب کنید.

مرحله سوم: فعال سازی قابلیت چندپردازشی فایرفاکس

برای برطرف کردن دستی این مشکل و فعالسازی قابلیت چندپردازشی، ابتدا باید افزونه های ناسازگار را از مرورگر خود غیرفعال و یا کاملاً حذف کنید.
اکنون می توانید با دنبال کردن مراحل زیر این قابلیت جدید را فعال کنید:
· در نوار نشانی about:config را تایپ کنید.
· browser.tabs.remote.autostart را جست وجو کنید
· روی آن دوبار کلیک و آن را در حالت True تنظیم کنید.

مرحله چهارم: تغییر تعداد پردازش محتوا

شما می توانید تعداد پردازش محتوا را که در حالت پیش فرض 4 است را با توجه به مقدار فضای رم رایانه کمتر یا بیشتر کنید.
· به about:config بروید
· dom.ipc.processCount جست و جو کنید
· مقدار آن را بیشتر از یک قرار دهید
در اینجا کار به پایان می رسد و برای به کار افتادن تنظیمات جدید، نیازی به ری استارت کردن مرورگر خود ندارید.

بدون شک این تغییر باعث می شود کاربران Google Chrome درباره بازگشت به فایرفاکس تجدید نظر کنند زیرا Chrome به طور پیش فرض برای هر تب جدیدی یک پردازش جدید شروع میکند و در نتیجه از تعداد نامحدودی پردازش استفاده خواهد کرد که در نهایت مرورگر و همچنین سیستم عامل را تا حد زیادی پایین می آورد.
مدیران موزیلا همچنین اضافه کردهاند: «ما تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا یک مرورگر کاملاً اصلاح شده برای فعالیت های رایانه ای پیشرفته ایجاد کنیم. هدف ما تبدیل فایرفاکس به سریعترین و روانترین مرورگر برای کامپیوترها و دستگاه های موبایل است. در پایان سال 2017 شاهد تغییرات و پیشرفت های بزرگی در قابلیت ها و عملکرد این مرورگر از طرف تیم فایرفاکس خواهید بود.»
همه می توانند نسخه تکمیل شده Firefox 54 را دانلود کنند اما نسخه جدیدتر آن یعنی Firefox 55 که اصلاحات بیشتری در آن دیده می شود، تنها در دسترس توسعه دهندگان است.