هم رسان: از زمان عرضه ویندوز 7 به بعد، اپلیکیشن هایی که چندین پنجره از آنها باز باشد، به صورت یک دکمه در تسک بار نشان داده می شوند. شما با قرار دادن موس خود بر روی این دکمه می توانید پیش نمایش کوچکی از تمامی پنجره های باز مشاهده نموده و با حرکت بر روی این پنجره ها و کلیلک بر روی آنها، پنجره مورد نظر خود را باز کنید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، در صورتی که عادت داشته باشید با چندین پنجره از یک اپلیکیشن خاص کار کنید(برای مثال کار با چندین فایل متنی)، این حالت شما را کلافه خواهد کرد. البته می توانید از کلید Ctrl به عنوان یک کلید میانبر برای نمایش آخرین برنامه فعال استفاده کنید. در این روش باید دکمه Ctrl را نگه داشته و با موس روی دکمه تسک بار کلیک کنید تا آخرین برنامه فعال نمایش داده شود، در صورت تکرار این کار پنجره ها به ترتیب نمایش داده می شوند. اما همانطور که گفتیم این روش تنها آخرین پنجره را نمایش می دهد ولی آن را فعال نمی کند. اما در اینجا با انجام یک ویرایش در رجیستری به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توان حتی بدون نیاز به دکمه Ctrl آخرین پنجره فعال را باز کرد.
ویرایش دستی رجیستری برای تنظیم دکمه های تسک بار به منظور باز کردن آخرین پنجره فعال از یک برنامه خاص
تنها با تغییر یکی از تنظیمات در رجیستری ویندوزمی توانید با کلیک بر روی دکمه های تسک بار آخرین پنجره فعال را باز کنید. این روش را می توانید در ویندوز های 7،8 و 10 انجام دهید.
هشدار: Registry Editor ابزاری قدرتمند است و کاربرد اشتباه آن باعث از کار افتادن سیستم شما خواهد شد. در واقع این کار شبیه به یک هک ساده است، اما تا زمانی که دستورالعمل ها را دنبال کنید هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد. در صورتی که پیش از این با این برنامه کار نکرده اید، پیش از شروع مطالبی درباره استفاده از ابزار مطالعه کنید. پیش از ایجاد هر گونه تغییری از سیستم خود بک آپ بگیرید.
برای باز کردن ابزار Registry Editor در قسمت جستجوی Start کلمه regedit را تایپ کنید و از قسمت نتایج ابزار مورد نظر خود را باز کنید و تنظیمات را تغییر دهید.

در پنل سمت چپ Registry Editor مسیر زیر را دنبال کنید:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

اکنون باید در داخل دکمه Advanced  یک مقدار جدید ایجاد کنید. بر روی دکمه Advanced  کلیک راست کرده و گزینه New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید و آن را LastActiveClick نامگذاری کنید.

حالا بر روی LastActiveClick دابل کلیک کنید تا پنجره مشخصات آن باز شود. در کادر Value data مقدار را از صفر به یک تغییر دهید و روی OK کلیک کنید.

اکنون می توانید از Registry Editor خارج شوید. برای اینکه این تغییرات اعمال شود باید سیستم خود را خاموش و یا restart کنید. برای اینکه نتیجه کار را امتحان کنید تنها کافی است چندین پنجره از یک برنامه خاص را باز کنید. یک پنجره از هر برنامه ای را فعال کنید و سپس بر روی دکمه تسک بار کلیک کنید. این کار آخرین پنجره از برنامه ای که در آن کار می کردید را باز خواهد کرد. برای اینکه این تنظیمات را غیرفعال کنید مجددا به رجیستری برگردید و مقدار LastActiveClick را به صفر برگردانید و یا اینکه کلا مقدار را حذف کنید و سپس سیستم خود را خاموش و روشن کنید.
دانلود هک های یک کلیکی رجیستری

در صورتی که تمایلی برای انجام مراحل بالا برای تغییر رجیستری ندارید، می توانید از هک هایی که برای این کار انجام داده شده استفاده کنید. هک “Enable Last Active Click” گزینه LastActiveClick را ایجاد کرده و مقدار آن را روی 1 تنظیم می کند. هک “Disable Last Active Click (Default)” این گزینه را از رجیستری شما پاک می کند و تنظیمات پیش فرض را برمی گرداند. هر دو هک در فایل زیپ زیر موجود است . روی هر گزینه مورد نظر خود دابل کلیک کنید و تنظیمات مورد نظر خود را انجام دهید. برای اعمال تغییرات باید سیستم خود را خاموش و روشن کنید.
Taskbar Last Active Click Hacks
این هک ها در واقع تنها یک کلید Advanced   هستند که مقدار LastActiveClick   را کاهش می دهند و سپس یک خروجی فایل .REG از آن می گیرند.

منبع: howtogeek