هم رسان: گوگل همیشه رویدادهای تقویم، مخاطبین، اسناد Drive، تنظیمات Gmail و سایر اطلاعات مربوط به حساب کاربری را در تمامی دستگاه ها همگام سازی می کند، و از زمان معرفی اندروید 5.0 Lollipop این شرکت قابلیت بازگرداندنی برنامه ها به یک دستگاه جدید را ممکن ساخته است. با ارتقاء اندروید به نسخه مارشمالو، این قابلیت تمامی داده های مربوط به اپلیکیشن ها، تنظیمات سیستم و تمامی اطلاعات ذخیره شده در سیستم ابری را نیز در بر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، در صورتی که از Google Now Launcher استفاده می کنید، مواردی مانند پس زمینه صفحه نمایش، طرح آیکون ها و ویجت ها و همچنین ساختار پوشه ها همگی در سرویس ابری ذخیره شده اند، که این قابلیت به شما اجازه می دهد تا تنظیمات خود را به یک گوشی جدید انتقال دهید و ترکیب صفحه اصلی خود را حفظ کنید.
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این داده ها در کجا ذخیره می شوند؟ گوگل داده های مربوط به اپلیکیشن ها را در درایو بک آپ گیری می کند و برای هر اپلیکیشن فضای 25 مگابایتی در نظر می گیرد. داده های مورد استفاده سیستم بک آپ گیری بخشی از حافظه داخلی شما به حساب نمی آید. همچنین توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن هایی را که قصد ذخیره سازی آنها را دارند را انتخاب کنند تا تمامی اپلیکیشن ها بک آپ گیری نشوند.
در اینجا نحوه بازگردانی اپلیکیشن ها و تنظیمات گوشی قبلی به یک گوشی جدید را به شما نشان می دهیم.

نحوه فعالسازی سرویس بک آپ گیری اندروید
در وهله اول مطمئن شوید که گوشی فعلی تان از سرویس بک آپ گیری برخوردار است.
1. Settings  (تنظیمات) را از صفحه اصلی و یا کشوی برنامه ها باز کنید.
2. گزینه Backup & reset را پیدا کنید.
3. گزینه Back up my data را انتخاب کنید.

4. گزینه Back up my data  را در حالت On قرار دهید.
5. دکمه باز گشت را بزنید تا به محیط Backup & reset باز گردید.
6. بررسی کنید که آیا حساب گوگل مورد استفاده در حساب Backup درست است.
7. گزینه Automatic restore  را در حالت On  قرار دهید تا در زمان نصب یک برنامه داده ها و تنظیمات آن برنامه را ذخیره کند.

حالا شما سرویس پشتیبان گیری اندروید را فعال کرده اید، و پس از این تنظیمات سیستم و داده های برنامه هایتان به طور خودکار در درایو ذخیره خواهد شد. اکنون در صورتی که یک گوشی جدید خریداری کنید، می توانید به کمک این سرویس تنظیمات، برنامه ها، و داده های مرتبط خود را در این گوشی جدید بازگردانی کنید.
نکته: ممکن است ترکیب منوی دستگاه شما دقیقا مطابق با منوی نشان داده شده در اینجا نباشد، اما تمامی گوشی هایی که اندروید Lollipop و یا نسخه های بعدی آن را اجرا می کنند، گزینه ای برای Backup & reset دارند.

نحوه بازگردانی اپلیکیشن ها و سرویس ها در یک گوشی اندرویدی جدید
در صورتی که در گوشی خود از اندروید Lollipop و یا نسخه بعدی استفاده می کنید، فرایند بازگردانی اپلیکیشن ها به راحتی انجام می شود.این تنظیمات با اولین بار بوت شدن گوشی و یا پس از بازگشت به حالت کارخانه (factory reset) در اختیار کاربران قرار می گیرد.
1. آیکون arrow  را در صفحه خوشامدگویی انتخاب کنید تا تنظیمات گوشی شروع شود.
2. گزینه System language را انتخاب کنید.
3. به شبکه وای فای خانگی خود متصل شوید.

4. گزینه Accept and continue را کلیک کنید.
5. شما می توانید حساب های گوگل، اپلیکیشن ها و داده ها را ار گوشی دیگر کپی کنید، اما در حال حاضر از این گزینه استفاده نخواهیم کرد.
6. به حساب گوگل خود وارد شوید.

7. گزینه Accept  را بزنید تا وارد حساب گوگل خود شوید.
8. در صفحه سرویس های گوگل می توانید سرویس بک آپ گیری را فعال کنید و یا در صورت عدم تمایل این کار را نکنید.
9. گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد Next را بزنید.
10. در صورتی که می خواهید یک ایمیل دیگر وارد کنید، می توانید در بخش Add another email  این کار را انجام دهید. در غیر این صورت گزینه Not now  و بعد Next را بزنید.

11. حالا به بخش Which device?  وارد می شویم که به شما اجازه می دهد تا دستگاهی که می خواهید داده های آن را بازگردانی کنید را انتخاب کنید.
12. در این صفحه لیستی از گوشی های قبلی تان و آخرین باری که از آنها استفاده کرده اید را مشاهده می کنید.
13. یک دستگاه را انتخاب کنید تا تمامی اپلیکیشن های موجود برای بازگردانی را ببینید.
14. در صورتی که قصد دراید تمامی اپلیکیشن ها و تنظیمات را بازگردانی کنید، گزینه Restore را بزنید.

15. در صورتی که نمی خواهید تمامی موارد بازگردانی شوند، فلش موجود در کنار Restore all را بزنید.
16. اپلیکیشن های مورد نظر خود را انتخاب کنید.
17. گزینه Restore  را بزنید تا اپلیکیشن ها و تنظیمات از سرویس ابر بازیابی شوند.

18. حالا می توانید تنظیمات مربوط به اثر انگشت را انجام دهید و Google Now را فعال نمایید.

با تکمیل تنظیمات اولیه، اپلیکیشن ها و تنظیمات در گوشی جدیدتان قابل استفاده خواهند بود.

نحوه مشاهده مقدار داده های ذخیره در سیستم ابری
اگرچه امکان مشاهده داده های ذخیره سازی شده در سرویس ابر وجود ندارد اما می توانید مقدار داده های ذخیره شده را ببینید. با ما همراه باشید تا نحوه انجام این کار را به شما نشان دهیم:
1. Google Drive  را از صفحه اصلی و یا کشوی برنامه ها باز کنید.
2. در قسمت My Drive منوی hamburger را از گوشه بالای سمت چپ انتخاب کنید.
3. وارد تنظیمات شوید.

4. روی Manage backup کلیک کنید.
5. در اینجا فهرستی از اپلیکیشن هایی که از سرویس بک آپ گیری استفاده می کنند را می بینید.

سیستم بک آپ گیری عملکرد خوبی در مورد بازگردانی اپلیکیشن ها و تنظیمات سیستم دارد، اما در مورد داده های اپلیکیشن مشکلاتی وجود دارد. برای مثال اگر اندروید مارشمالو را در گوشی Moto G4 Plus نصب کرده و از قابلیت بازگردانی استفاده کنید، اپلیکیشن هایی مانند Fenix از قبل از قبل وارد میشوند و تنظیمات کلاینت توییتر نیز به صورت قبل باقی خواهد ماند. اما تمامی اپلیکیشن ها نمی توانند از سرویس بک آپ گیری استفاده کنند و با توجه به اینکه این قابلیت به اپلیکیشن های تولید شده بر مبنای API level 23 و بالاتر از آن محدود می شود، نمی توان از این سرویس برای بعضی از برنامه های قدیمی تر استفاده کرد.
قابلیت بازگرداندن برنامه ها و تنظیمات بر روی تمام گوشی های فعلی در حال اجرا آندروید 6.0 و بالاتر موجود است، اگر چه موارد استثناء هم وجود دارد. برای ثال گوشی جدید شیائومی به هیچ وجه سرویس بازگردانی را ارائه نمی دهد و دارندگان این گوشی باید به صورت دستی تمامی اپلیکیشن ها را از Play Store در گوشی خود نصب کنند. این موضوع در کشورهایی مانند هند، که گوشی های چینی زیادی با رابط کاربری بسیار پیچیده وجود دارد، شایع تر است. اما این قابلیت در مورد گوشی های معروف تر سامسونگ، ال جی، اچ تی سی، سونی، موتورولا و موارد دیگر عملکرد خوبی دارد و میتوانید به راحتی اپلیکیشن ها و تنظیمات خود را بازگردانی کنید.

منبع: androidcentral