هم رسان : شاید شرایطی برای شما ایجاد شود که نتوانید از ماوس خود برای مدتی استفاده کنید، اصلا نگران نباشید هنوز هم می توانید با کامپیوتر خود کار کنید. شما می توانید از کیبورد دستگاه خود برای جابه جا کردن نشانه گر ماوس در ویندوز استفاده کنید.

به گزارش هم رسان، در ویندوز قابلیتی با نام Mouse Keys وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا با استفاده از کیبورد عددی ماوس خود را روی صفحه جا به جا کنید، روی موارد مختلف کلیک و یا دوبار کلیک کنید و یا حتی عمل drag and drop را انجام دهید. در اینجا قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه می توان قابلیت Mouse Keys را فعال و تنظیم کرد تا بتوان از کیبورد عددی به عنوان ماوس استفاده کرد.
نکته: برای استفاده از قابلیت Mouse Keys، باید یک کیبورد عددی در کیبورد خود داشته باشید و در صورت اتصال ترک پد یا ماوس خارجی آنها را غیرفعال کنید.
شما می توانید قابلیت Mouse Keys را در ویندوز 10 با استفاده از تنظیمات کامپیوتر فعال کنید.چندین گزینه برای Mouse Keys در کنترل پنل وجود دارد، بنابراین می توان آن را از کنترل پنل فعال کرده و تنظیمات لازم را اعمال کرد. مراحل فعال سازی و تنظیم Mouse Keys در ویندوزهای 7، 8 و 10 مشابه هستند.
دکمه start را بزنید و عبارت ease of access را جستجو کنید. روی گزینه “Ease of Access Center” در زیر Best match کلیک کنید. در صورتی که از ویندوز 8 یا 10 استفاده می کنید گزینه “Ease of Access mouse settings” را انتخاب نکنید. این مورد صفحه Ease of Access را در تنظیمات کامپیوتر با گزینه های کمتر باز خواهد کرد.

در Ease of Access Center موجود در پنجره کنترل پنل روی گزینه “Make the mouse easier to use” در زیر Explore all settings کلیک کنید.

در صورتی که بخواهید دکمه های ماوس را با تنظیمات پیش فرض غیرفعال کنید، می توانید داخل مربع “Turn on Mouse Keys” را در زیر گزینه Control the Mouse with the Keyboard تیک بزنید. در این صورت، از آنجایی که قصد داریم تنظیمات دکمه های ماوس را به شما نشان دهیم، روی گزینه “Set up Mouse Keys” کلیک می کنیم.
نکته: به دلایل نامشخصی، در صورتی که مربع Turn on Mouse Keys را در این صفحه تیک بزنید و بعد بر روی لینک Set up Mouse Keys کلیک کنید، مجبور خواهید بود تا مجددا آن را در صفحه Set up Mouse Keys روشن کنید.

در صفحه Set up Mouse Keys، گزینه “Turn on Mouse Keys” تیک بزنید تا این قابلیت فعال شود.

در صورتی که می خواهید با استفاده از یک میانبرخیلی سریع دکمه های ماوس را فعال کنید، می توانید داخل مربع “Turn on Mouse Keys with left ALT + left SHIFT + NUM LOCK” تیک بزنید.اگر می خواهید که در زمان استفاده از میانبر فعال کردن دکمه های ماوس یک پیام هشدار برایتان ظاهر شود، می توانید مربع گزینه “Display a warning message when turning a setting on” را تیک بزنید. همین طور می توانید گزینه “Make a sound when turning a setting on or off” را انتخاب کنید.

در صورتی که میانبر کیبورد را فعال کرده و نمایش پیام هشدار را انتخاب کنید، در زمان استفاده از میانبر کادر محاوره ای زیر را مشاهده خواهید کرد. در صورت تمایل برای فعال شدن دکمه های ماوس روی “Yes” کلیک کنید و در صورتی که تصمیم تان عوض شد گزینه “No” را بزنید. برای استفاده از میانبر غیرفعال کردن دکمه های ماوس باید کلید های میانبر را دو یا سه بار فشار دهید. شاید عجیب به نظر برسد اما این تنها روش برای انجام این کار است. آنقدر باید این کار را انجام دهید تا پنجره محاوره ای کلید های ماوس ظاهر شود.

اگر دیگر تمایلی به استفاده از میانبر کیبوردی ندارید، بر روی لینک “Go to the Ease of Access Center to disable the keyboard shortcut” کلیک کنید. همانطور که در شکل بالا می بینید، این کادر محاوره ای و صفحه Set up Mouse Keys در لینک Ease of Access Center در کنترل پنل بسته می شود که این کار به شما امکان می دهد تا میانبر کیبوردی را غیر فعال کنید.
بخش Pointer speed به شما اجازه می دهد تا سرعت حرکت ماوس بر روی صفحه نمایش را تنظیم کنید. شما می توانید از اسلایدر برای تنظیم بیشترین سرعت اشاره گر ماوس و Acceleration یا همان شتاب اشاره گر ماوس استفاده کنید. برای اینکه بتوانید از دکمه های Ctrl و Shift برای سریع تر یا کند تر کردن اشاره گر ماوس استفاده کنید، گزینه “Hold down CTRL to speed up and SHIFT to slow down” را تیک بزنید.

زمانی که صفحه کلید عددی سیستم روشن است، شما می توانید علاوه بر دکمه های عددی بالای حروف، از این دکمه برای نوشتن اعداد استفاده کنید. در صورتی از صفحه کلید عددی خود برای نوشتن اعداد استفاده نمی کنید می توانید در زمان روشن بودن دکمه Num Lock از دکمه های ماوس استفاده کنید. برای این کار، در بخش Other settings گزینه “On” را در زیر “Use Mouse Keys when NUM LOCK is” انتخاب کنید. توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه دیگر امکان استفاده از صفحه کلید عددی را نخواهید داشت. به هر حال تنظیم حالت Use Mouse Keys when NUM LOCK is on روش دیگری را برای فعال و غیر فعال کردن دکمه های ماوس در اختیار شما قرار می دهد. با فعال کردن حالت on کلید های ماوس تنها زمانی کار می کنند که Num Lock روشن باشد. برای مشخص کردن راحت تر اینکه دکمه Num Lock روشنیا خاموش است، می توانید در زمان روشن کردن آن از پخش صدا و یا دریافت اعلان در نوار وظیفه استفاده کنید.
اگر می خواهید که خیلی راحت از وضعیت فعال یا غیرفعال بودن دکمه های ماوس مطمئن شوید، تیک گزینه “Display the Mouse Keys icon on the taskbar” را بزنید.

در صورت اتمام تنظیمات به نحوی که خودتان می پسندید، روی “OK” کلیک کنید.

و در آخر دکمه ضربدر بالای پنجره کنترل پنل را بزنید تا بسته شود.

منبع: howtegeek