هم رسان: ساخت خودروهای بدون راننده به سرعت در حال تبدیل شدن به یک واقعیت است اما هواپیماهای خود پرواز یا بدون خلبان چطور؟

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، ممکن است این کار بسیار بعید به نظر برسد، اما ناسا می خواهد به این آرزو جامه عمل بپوشاند. حال سه گروه هوانوردی مختلف کار خود را بر روی پروژه های مربوط به ساخت و راه اندازی هواپیمای مستقل و بدون خلبان آغاز کرده اند.
در مطالعه اول به بررسی «تأمین امنیت و صدور گواهینامه های مربوط به سیستم های خود مختار در حمل و نقل هوایی» پرداخته شده است. این پروژه به الگوریتم های لازم برای هواپیماها پرداخته تا به کمک آنها بدون دخالت انسان، تصمیم گیری ایمن توسط خود هواپیما امکان پذیر شود تا در نهایت این اطمینان حاصل شود که هواپیمای بدون خلبان خود به تنهایی می تواند از عهده کار خود بر بیایند.

پروژه دیگر ناسا مربوط به آماده سازی پرواز یک هواپیمای بدون خلبان قبل از اینکه از زمین بلند شود، است. اگر هر گونه اختلال یا ناهنجاری (مانند آسیب به یک سیستم یا هک نرم افزار) تشخیص داده شود، هواپیمای خودپرواز خودش قادر به فرودی ایمن خواهد بود. در نهایت گروه سوم در مورد پیشرفت در محاسبات کوانتومی تحقیق خواهند کرد تا تنظیم بهتر و نظارت بر هواپیماهای بدون سرنشینی که روزانه در آسمان به پرواز در خواهند آمد، امکان پذیر باشد.
در حالی که همه این پیشرفت ها قطعاً جالب است اما تصور سوار شدن بر یک هواپیمای بدون خلبان خود بسیار هیجان انگیز است. مطمئناً، راه زیادی تا تولید واقعی این نوع از هواپیماها در پیش است، اما این نوع هواپیماها مسافرت هوایی ارزان تر و نه لزوماً پرخطر را برای ما به ارمغان خواهند آورد.