هم رسان: کوالکام اولین مودم 5G خود به نام اسنپدراگون X50 را معرفی نمود. این مودم از سرعت دانلودی معادل 5 گیگابیت در ثانیه بهره می‌گیرد.
به گزارش هم رسان، انتظار می‌رود این مودم جدید 5G از سال 2018 وارد دستگاه‌ها شود.

به گزارش هم رسان ، این محصول باعث شد کوالکام به عنوان اولین شرکتی شناخته شود که چیپست 5G تجاری را به جهان عرضه نموده است. این مودم به منظور حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات (OEM ها) که در حال ساخت نسل بعدی دستگاه‌های تلفن همراه هستند و همچنین اپراتورهای تلفن همراه که به دنبال استقرار و آزمایش شبکه‌های 5G هستند، طراحی و ساخته شده است.
کوالکام اعلام کرده اسنپ‌دراگون X50 که با شبکه 28 گیگاهرتزی (معروف به mmWave) سازگار بوده، می‌تواند امکان تبادل اطلاعات تا سرعت 5 گیگابیت در ثانیه را ارائه دهد. به طور متوسط در شبکه 4G، سرعت دانلود به 150 مگابیت برثانیه می‌رسد، از این رو اسنپ‌دراگون X50 بدون شک دنیای جدیدی از دانلود با سرعت گیگابایتی را ارائه خواهد کرد.

qualcomm_x50-logo_678x452
به صورت عادی اگر از پهنای باند 800 مگا هرتزی در محدوده طیف mmWave استفاده شود می‌توان به سرعت دانلودی در حدود 5 گیگابایت در شبکه مخابراتی رسید. حال برای استفاده از این سرعت در دستگاه‌های تلفن همراه باید از آنتن‌های MIMO با قابلیت beamforming هوشمند و ردیابی تابش امواج (beam tracking) استفاده کرد.
نکته مثبت دیگر مودم‌های Snapdragon X50 این است که از این مودم‌ها می‌توان در هر دو رنج سرعت بالا 4G یا همان Gigabit LTE و 5G استفاده کرد. این مودم‌ها می‌توانند بین دو شبکه به صورت خودکار سوئیچ کنند.

منبع: geekygadgets