هم رسان: امروزه در شهرهای بزرگ مثل تهران و پکن آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. حالا این مشکل در مسیر حل شدن قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، زمانی که در خیابان‌های پایتخت چین راه می‌روید، انگار زیر یک پتوی ضخیم دود قرار گرفته‌اید، به همین خاطر دیدن افراد با ماسک‌های پارچه‌ای امری عادی به نظر می‌رسد. این ماسک‌ها، راه حلی ایده آل برای مقابله با آلودگی هوا نیستند زیرا آن‌ها به سرعت خراب می‌شوند و حتی قادر به فیلتر کردن همه آلودگی موجود در هوا نیستند. O2O2 یک شرکت مستقر در نیویورک است که در حال کار بر روی یک ماسک صورت هوشمند و قابل اتصال به اینترنت است که همیشه تمیز باقی می‌ماند و نیازی به عوض کردن آن نیست.
ماسک O2O2 پلاستیکی است که نسبت به بافت پارچه‌ای از استحکام بیشتری برخوردار است. این ماسک یکبار مصرف نبوده و روزانه می‌تواند برای مدت‌های طولانی استفاده شود. ظاهر شفاف و پلاستیکی آن به گونه‌ای است که جلوی دید شما را نخواهد گرفت.

جدا از ظاهر زیبا، این ماسک پلاستیکی رطوبت بینی و دهان شما را جذب می‌کند و با استفاده از دو فن نصب شده در دو طرف خود، گردش هوا در قسمت پائینی صورت شما را سبب می‌شود. در نتیجه کمتر عرق می‌کنید و حتی احساس می‌کنید پنکه‌ای در اطراف دهانتان روشن است و خنک خواهید شد. این ماسک هیچ فشاری روی پوست وارد نمی‌کند و برای مردانی که ریش دارند نیز قابل استفاده است.
ماسک O2O2 بسیار سبک بوده و فن‌های اطراف آن در حدود 7 سانتی متر عرض دارند، یعنی درست اندازه یک دوربین کامپکت مدرن اما نه به آن سنگینی. وقتی این ماسک را بر روی صورت خود قرار می‌دهید، بسیار سبک‌تر از یک هدست بازی است. البته این محصول در حد یک نمونه اولیه است و گروه O2O2 در نظر دارد فن‌ها را کوچک‌تر کند تا سبکی وزن آن مثل یک عینک شود.
فیلترهای موجود در هر فن قبل از دمیدن هوا به سمت بینی و دهان شما، به تمیز کردن آن اقدام می‌کنند و بسته به میزان آلودگی هوا، هر 40 ساعت یکبار نیاز به تعویض دارند. شاید این تعویض فیلتر به یک دردسر شبیه باشد اما در مقایسه با ماسک‌های پارچه‌ای که باید هر 2 ساعت یکبار یک ماسک جدید زد آن قدرها هم سخت نیست.

در حال حاضر قیمت این ماسک 100 دلار است. ورزشکاران، شرکت‌های ساختمانی، نقاشان و حتی گروه‌های نجات شبیه آتش نشان‌ها می‌توانند مشتری آن باشند. این ماسک سبب بهبود استقامت ریوی می‌شود. ضمن اینکه قابلیت اتصال آن به اینترنت می‌تواند برای جمع آوری اطلاعات مربوط به الگوی تنفسی ورزشکاران بسیار مفید باشد.
اما تمرکز اصلی O2O2، بهبود زندگی شهری است و به این منظور باید قیمت آن مقرون به صرفه‌تر شود. پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک طرح‌ها و سبک‌های مختلف آن را بر روی صورت مردم کوچه و خیابان ببینیم. یکی دیگر از توانایی‌های این ماسک، جمع آوری داده‌های مربوط به کیفیت هوا و ذخیره آن در یک مخزن مرکزی است. به این ترتیب به جای تکیه به گفته‌های ایستگاه‌های هواشناسی خودتان می‌توانید اطلاعات مربوط به آلودگی هوا را در منطقه زندگی خود به صورت روزانه و یا در هر ساعت در دسترس داشته باشید. یکی دیگر از مزیت‌های O2O2 داشتن قابلیتی به نام Flow است که گم کردن آن در خانه و یا مکان‌های دیگر را غیر ممکن می‌کند، به همین خاطر در شهرهایی که آلودگی به حدی است که بدون ماسک نمی‌توان وارد خیابان شد، این ویژگی بسیار کمک کننده خواهد بود.