هم رسان: هو (Hue)، لامپ هوشمند فیلیپس است که به یک نوع حمله سایبری آسیب پذیر بوده و قادر به انتشار کرم‌های مخرب از یک لامپ به لامپ دیگر است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، حالا با روشن و خاموش کردن این لامپ، هکرها قادر به نفوذ بوده و می‌توانند از این وسیله برای راه اندازی حملات سایبری محرومیت از سرویس (DDoS) استفاده کنند.
محققان امنیتی فلسطین اشغالی با ساخت این کرم، از طریق آن به لامپ‌های قابل اتصال به اینترنت فیلیپس استفاده کرده‌اند. این کرم با سوء استفاده از کلیدهای رمزنگاری متقارن هارد کد شده، به هک لامپ هو می‌پردازد. این کرم قادر است از یک لامپ به لامپ‌هایی که در نزدیکی خود است منتقل شود؛ در واقع این نرم افزار مخرب می‌تواند لامپ‌هایی را که در فاصله 400 متری قرار دارند را نیز آلوده کند.

Philips Hue lights can spread IoT worm
در حال حاضر، فیلیپس یک اصلاحیه امنیتی در این رابطه منتشر نموده اما کاربران برای دریافت این پچ ابتدا به نصب و پیکربندی برنامه فیلیپس هو نیاز دارند و این کار باید قبل از بروز یک حمله انجام شود زیرا این کرم قادر به مسدود کردن هرگونه به روز رسانی بالقوه است.
این کرم با پریدن مستقیم از یک لامپ به لامپ‌هایی که در همسایگی آن قرار دارد، پخش می‌شود. آغاز این ماجرا با متصل کردن یک لامپ آلوده در یک نقطه از شهر است و سپس کرم مخرب به طور فاجعه باری در عرض چند دقیقه در همه جا گسترش می‌یابد و کنترل لامپ‌ها به دست هکرها می‌افتد.
این مسئله نشان می‌دهد تا چه حد اینترنت اشیاء (IoT) ناامن است و باید هر چه بیشتر بر روی امنیت آن‌ها کار کرد.

منبع: betanews