هم رسان: دانشمندان شواهد جدیدی از سابقه حیات بر روی زمین کشف کرده‌اند که مربوط به فسیل‌های 4 میلیارد ساله در کانادا است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، این فسیل‌ها مربوط به باکتری‌هایی می‌شود که در آهن زندگی می‌کردند و در لایه‌هایی از کوارتز مخفی شده‌اند. برآورد دانشمندان حاکی است این میکروارگانیسم‌ها حداقل 3.7 میلیارد سال قدمت دارند.
این کشف موید این ایده است که مدت کوتاهی پس از شکل گیری سیاره زمین، حیات از سوراخ‌هایی گرم در بستر دریا آغاز شده است. کشف زمان آغاز حیات بر روی کره زمین، با دیگر شواهد به تازگی کشف شده در مورد تپه‌های رسوبی شکل گرفته توسط میکروارگانیسم‌ها در 3700 میلیون سال پیش در تطابق است.

برای تأیید منشاء زیستی در کره زمین، محققان هزاران ساعت صرف بررسی چگونگی تشکیل لوله‌ها و رشته‌های باکتریایی نموده‌اند. ساختارهای هماتیت کشف شده دارای ویژگی‌های مشابهی با باکتری‌های اکسید کننده آهن هستند که امروزه نیز می‌توان آن‌ها را در نزدیکی منافذ هیدروترمال مشاهده کرد؛ به طوریکه آن‌ها در کنار گرافیت و مواد معدنی مانند آپاتیت و کربنات یافت می‌شوند که آن‌ها نیز ماده بیولوژیکی موجود در استخوان‌ها و دندان بوده و غالباً در فسیل‌ها دیده می‌شوند.
قدمت حیات در کره زمین، به خاطر داشتن آب به میلیاردها سال قبل بر می‌گردد. حالا دانشمندان معتقدند می‌توان از این کشف برای جست وجوی زندگی افراد بیگانه در کهکشان نیز استفاده نمود و انتظار می‌رود در مریخ 4000 میلیون سال پیش حیات وجود داشته است.