هم رسان: پیدا کردن قاره‌های پنهان شده در زیر زمین به فعالیتی جدی برای دانشمندان تبدیل شده است.اخیراً قاره‌ای به نام زلاندیا (Zealandia) کشف شده که مساحت آن حدود دو سوم استرالیا است و در کف اقیانوس آرام جا خوش کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، کشور نیوزلند تنها باقیمانده این قاره است. ارتفاع و شکل این زمین پهناور جزو سرنخ‌های اولیه به حساب می‌آید اما شواهد دیگری نیز وجود دارد. برای مثال پوسته این قطعه زمین به طور قابل توجهی ضخیم‌تر از کف اقیانوس بوده و زمین شناسی آن متمایز از سایر مناطق است. مدارک مربوط به شباهت‌های زمین شناسی در قرن بیستم و زمانی شناسایی شد که دانشمندان متوجه شدند ویژگی‌های زمین شناختی سنگ‌های کالدونیای جدید (در لبه شمالی زلاندیا) و جزایر نزدیک نیوزیلند بسیار شبیه به هم هستند.

سؤال اصلی این جا است که آیا واقعاً زلاندیا یک قاره است؟ محققان نه بر حدسیات بلکه بر داده‌های قابل مشاهده تکیه کرده‌اند اما هنوز هم این باور در ذهن برخی از افراد ممکن است وجود داشته باشد که جای یک قاره بر روی آب است و نه در کف آب. تخمین زده شده زلاندیا حدود 80 میلیون سال پیش از استرالیا جدا و در زیر آب های اقیانوس آرام مدفون شده است.