هم رسان: در سالهای گذشته زمانی که از صفحه نمایش سخن به میان میآمد همه به یاد دستگاههای سفت و محکمی میافتادیم که ثابت و غیرقابل تغییر بودند. این تصور تا حد زیادی درست بود زیرا تلاش برای خم کردن تلویزیونها، مانیتورها و یا گوشیهای همراه در نهایت منجر به شکستن آنها میشد.


به گزارش هم رسان به نقل از یوبر گیزمو، حالا میدانیم سامسونگ و آل جی از چند سال قبل در حال ساخت صفحه نمایشهایی هستند که میتوان آنها را خم کرد، اما سامسونگ حتی پا را فراتر از این گذاشته است.
این شرکت اخیراً دستگاهی را در Engadget معرفی کرده که میتوان به عنوان اولین صفحه نمایش OLED انعطاف پذیر دنیا در نظر گرفت. طراحی این صفحه نمایش به گونهای است که نه تنها میتوان آن را خم یا تا کرد، بلکه میتوان به هر روشی آن را انعطاف داد. یعنی این صفحه نمایشها در مقایسه با مدلهای قدیمی بسیار مقاوم و ضد ضربه هستند زیرا انعطاف پذیری به معنای حالت ارتجاعی بیشتر در زمان ضربه خوردن است.


نمونه اولیه این محصول که توسط شرکت سامسونگ رونمایی شده قرار است در قالب یک صفحه نمایش 9.1 اینچی وارد بازار شود که میتوان آن را خم یا رول کرد و همچنین میتوان در این صفحه نمایش تا بیش از نیم اینچ تورفتگی ایجاد کرد. در حال حاضر مطمئن نیستیم مصارف کاربردی این فناوری چه مواردی خواهند بود اما با توجه به انعطاف پذیری بالای این صفحه نمایشها میتوان در صنایعی مانند خودروسازی، وسایل خانگی، رایانهها، تلویزیون، گوشیهای همراه، پوشیدنیهای هوشمند و غیره از آن استفاده کرد.
متأسفانه فناوری مورد استفاده در این صفحه نمایشها هنوز تا حدودی تازه و نوپا است و مدتی طول میکشد تا بتوان شاهد سودآوری و استفاده از آن در مصارف مختلف بود. در حال حاضر گوشیهای دارای صفحه نمایشهای انعطاف پذیر هنوز رواج نیافته اما شایعات حاکی از این هستند که سامسونگ قصد رونمایی از این دستگاهها در اواخر امسال را دارد.