هم رسان: ویکی لیکس به تازگی اسنادی منتشر کرده که نشان می دهد سازمان جاسوسی سیا روترهای بی سیم را هک می کند. این اسناد نشان می دهد سازمان سیا سال هاست روترهای بی سیم را هک می کرده و توانسته به محصولات 10 کارخانه مختلف نفوذ کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، در این اسناد ابزارهای هکری خاصی برای انجام این کار نام برده شده است. یکی از این ابزارها CherryBlossom نام دارد که به سازمان سیا این امکان را می دهد تا فعالیت های اینترنتی کاربر هدف را نظارت کند، اطلاعات مرورگر وی را به سایت های مورد نظر خود ارسال و اطلاعات او را اسکن کند.

روترهایی که هک شده اند عبارت اند از: ایسوس، بلکین، بوفالو، دل، موتورولا، Dlink، Linksys، Netgear، Senao و US Robotics. گرچه به احتمال زیاد سازمان سیا به روترهای دیگری نیز نفوذ کرده در اسناد به نام آنها اشاره نشده است. اپل در این فهرست قرار ندارد اما مشخص نیست چند دستگاه دیگر پس از انتشار این اسناد مورد حمله هکری قرار گرفته اند.
ویکی لیکس پیش از این اسنادی را فاش کرد که نشان می داد سازمان سیا گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها و رایانه های ویندوزی را هک می کند.
در حال حاضر این موضوع که آیا این سازمان همچنان از این ابزار برای هک روترها استفاده می کند یا اینکه به مورد دیگری پرداخته مشخص نیست اما قطعاً به زودی شاهد به روز رسانی روترهای آسیب دیده خواهیم بود.