هم رسان: شاید بخواهید که اطلاعات شخصی خود را از اینترنت پاک کنید، این کار آنقدرها هم که فکر می کنید راحت نیست، اما ما در اینجا چند روش راحت معرفی می کنیم که مسیر درست را به شما نشان می دهند.

به گزارش هم رسان، به احتمال زیاد بعضی از اطلاعات شخصی شما در دسترس هر کسی در هر نقطه از دنیا قرار دارد. اگرچه نمی توان به هیچ وجه تمام اطلاعات را از روی اینترنت حذف کرد، اما روش هایی برای به حداقل رساندن اطلاعات آنلاین شما وجود دارد. با ما همراه باشید تا با این روش ها آشنا شوید.
به هر حال مراقب باشید؛ حذف اطلاعات از اینترنت به روش های زیر ممکن است امکان برقراری ارتباط با دیگران را از بین ببرد.
1. حساب های کاربری مربوط به خرید اینترنتی، شبکه های اجتماعی و سرویس های وبی را حذف یا غیرفعال کنید
تمامی پروفایل های مربوط به شبکه های اجتماعی خود را در نظر بگیرید. آیا به جز شبکه های رایج و معروف مانند فیسبوک، توییتر، لینکداین و اینستاگرام، در سایت هایی مانند تامبلر، گوگل پلاس و یا مای اسپیس نیز حساب کاربری دارید؟ ممکن است اطلاعات شخصی شما در سایت های خرید اینترنتی مانند آمازون، Gap.com و Macys.com ذخیره شده باشد.
برای خلاص شدن از این حساب ها، به قسمت تنظیمات حساب کاربری خود بروید و به دنبال گزینه هایی مانند deactivate(غیر فعال کردن)، remove (حذف) و یا close your account (بستن حساب کاربری) بگردید. شما می توانید با توجه به برنامه مورد نظر خود این گزینه ها را در بخش Security و یا Privacy و یا چیزی شبیه به این موارد پیدا کنید.
در صورتی که با مشکلی برخورد کردید، در یک مرورگر اینترنتی عبارت “روش حذف …..” را جستجو کنید، جای خالی را با نام برنامه مورد نظر خود پر کنید. نگران نباشید بالاخره روشی برای حذف کردن حساب کاربری خود پیدا خواهید کرد.
در صورتی که به دلایلی نتوانستید اطلاعات را پاک کنید، اطلاعات ثبت شده در حساب کاربری خود را تغییر دهید و از اطلاعات غیرواقعی استفاده کنید.

استفاده از سرویس هایی مانند DeleteMe می تواند بدون هیچ مشکلی اطلاعات شما را از اینترنت پاک کند.
2. اطلاعات خود را از سایت های جمع آوری داده پاک کنید.
در سرتاسر دنیا شرکت هایی وجود دارد که اطلاعات شخصی افراد مختلف را جمع آوری می کنند.این شرکت ها با نام کارگزاران اطلاعاتی (data brokers) شناخته می شوند که از آن جمله می توان به Spokeo، Whitepages.com، PeopleFinder و ده ها شرکت دیگر اشاره کرد. این شرکت ها اطلاعات شما را از تمامی فعالیت های آنلاین شما جمع آوری می کنند و به افراد ذی نفع می فروشند.
شما می توانید نام خود را در این سایت ها جستجو کنید و با هر کدام از آنها تماس بگیرید تا نام شما را از سایت خود پاک کنند. اما مشکل اصلی اینجاست که فرایند خروج از هر کدام از این سایت ها متفاوت است و در بعضی موارد شما مجبور به ارسال فکس و یا حتی درخواست کتبی خواهید بود.
اما نگران نباشید، شما می توانید با استفاده از سرویس DeleteMe در سایت Abine.com به راحتی این کار را انجام دهید. در این سرویس با پرداخت حق اشتراک یک ساله 130 دلاری می توانید از شر این فرایند خسته کننده خلاص شوید. این برنامه برای اطمینان از اضافه نشدن مجدد نام شما در این سایت ها هر چند ماه یکبار این سایت ها را بررسی می کند.
3. اطلاعات شخصی خود را مستقیما از وب سایت ها حذف کنید.
ابتدا با شرکت های مخابراتی خود تماس بگیرید، تا از عدم ثبت نام شما در لیست های آنلاین مطمئن شوید، در صورت ثبت از آنها بخواهید تا نام شما را حذف کنند.
در صورتی که می خواهید یک پست قدیمی در یک انجمن و یا یا یک وبلاگ قدیمی را حذف کنید، باید به صورت خصوصی با مدیر این سایت ها تماس بگیرید. برای تماس با مدیر سایت باید به بخش درباره ما (About us) و یا تماس با ما (Contacts) بروید و یا به سایت www.whois.com بروید و نام دامینی را که می خواهید با آن تماس بگیرید را جستجو کنید. در این سایت می توانید اطلاعاتی درباره فردی که باید با او تماس بگیرید پیدا کنید.
متاسفانه وب سایت های خصوصی هیچ الزامی برای پاک کردن پست های شما ندارند. به همین خاطر در زمان تماس با این سایت ها کاملا مودبانه رفتار کنید و دلیل خواسته خود را به وضوح توضیح دهید. امیدوار باشید که این سایت ها در خواست شما را قبول و پست شما را حذف می کنند.


در صورت رد درخواست، دستورالعمل شماره 4 تاثیر چندانی نخواهد داشت اما باز هم می تواند مناسب باشد.
4. اطلاعات شخصی خود را از وب سایت ها پاک کنید.
در صورتی که فردی اطلاعات مهم شما مانند شماره تأمین اجتماعی و یا شماره حساب بانکی را در یک سایت به اشتراک گذاشته باشد و مدیر سایت این پست را حذف نکند، می توانید با ارسال یک درخواست قانونی به گوگل این سایت را مجبور به حذف کردن این اطلاعات کنید.
ممکن است شما مجبور شوید تا از اختیارات قانونی گوگل برای حذف اطلاعات شخصی خود از سایت های سرسخت استفاده کنید.
فرایند حذف ممکن است مدتی طول بکشد و در ضمن هیچ تضمینی برای موفقیت شما وجود ندارد، اما در صورتی که در موقعیت آسییب قرار گرفته باشید این آخرین راه حل شما خواهد بود.
5. نتایج جستجوی قدیمی را حذف کنید.

ابزار حذف URL گوگل ابزاری مناسب برای پاک کردن نتیجه اشتباهات گذشته از اینترنت است.
ممکن است صفحات وبی وجود داشته باشد که اطلاعات شخصی شما در آنها باشد و شما بخواهید این اطلاعات را حذف کنید. برای مثال صفحه کارمندی شما در شغل سابق تان که دوست ندارید اطلاعات شما دیگر در این صفحات وجود داشته باشد. شما می توانید از مسئولان شغل سابق خود بخواهید تا این صفحات را به روزرسانی کرده و اطلاعات شما را حذف کنند. ممکن است حتی بعد از به روزرسانی این صفحات، باز هم نام خود را در نتایج جستجوی خود ببینید، اگرچه ممکن است در صورت کلیک بر روی این لینک ها اطلاعاتی در دسترس نباشد. این به این معناست که نسخه قدیمی این صفحات در سرور های گوگل ذخیره شده است.
ابزار حذف URL در اینجا به کمک شما خواهد آمد. URL مورد نظر خود را به گوگل ارسال کنید و منتظر باشید تا گوگل سرور های خود را به روزرسانی کند تا نتایج ذخیره شده حذف شوند و نام شما دیگر در نتایج مشاهده نشود. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که گوگل اطلاعات ذخیره شده را پاک کند، اما به هر حال بهتر است این روش را امتحان کنید تا حد امکان اطلاعات خود را از اینترنت پاک کنید.
6. حساب ایمیل خود را حذف کنید.
با توجه به نوع ایمیلی که دارید، مراحل حذف متفاوت خواهد بود.
برای این کار باید وارد ایمیل خود شوید و گزینه حذف یا بستن حساب را پیدا کنید. بعضی از حساب ها برای مدت زمان مشخصی بسته نمی شوند تا در صورت تمایل مجددا آن را فعال کنید.
برای تکمیل مراحل قبلی شما حتما به یک آدرس ایمیل نیاز خواهید داشت، بنابراین ایمیل خود را در مرحله آخر حذف کنید.
پیشنهاد می کنیم که در حین انجام این مراحل صبور باشید و قبول کنید که در بعضی مراحل شاید به موفقیت نرسید.

منبع: cnet