هم رسان: ربات‌ها در آینده ممکن است شغل ما بگیرند. اتاق فکر Reform مستقر در لندن این موضوع را تأیید کرده و موجی از نگرانی را پدید آورده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از بتانیوز، Reform گفته تا دو دهه آینده ربات‌ها تقریباً 250 هزار شغل بخش دولتی را به خود اختصاص خواهند داد. این یعنی میلیاردها پوند پس انداز برای شرکت‌ها و سازمان‌ها و البته بیکاری برای بسیاری از انسان‌ها!
طبق بررسی‌های Reform، تا سال 2030 حدود 130 هزار مدیر شرکت بزرگ وایتهال (90 درصد از آن‌ها) می‌توانند با ربات‌ها جایگزین شوند. این عمل منجر به 2.6 بیلیون پوند صرفه جویی می‌گردد. همچنین 90 هزار مدیر بخش خدمات درمانی و 24 هزار منشی پزشکان نیز می‌توانند جای خود را به ربات‌ها بدهند و این هم صرفه جویی معادل 1.7 بیلیون پوند به ارمغان می‌آورد. در این بین جایگزینی پرستاران و حتی پزشکان نیز امری بعید به نظر نمی‌رسد.


البته پیشرفت این قدر سریع در استفاده از فناوری بحث برانگیز است زیرا می‌تواند منجر به افزایش بیکاری نیروی انسانی شود اما نتیجه این خواهد بود که خدمات عمومی بهتر، امن‌تر، دقیق‌تر و مقرون به صرفه‌تر به افراد ارائه شود.
برخی کارشناسان بر این باورند که اگر چه فناوری می‌تواند به ارتقاء ارائه خدمات عمومی کمک کند اما دانش بشری و مهارت‌های آن همچنان نقش حیاتی دارد.