هم رسان: اندام‌های رباتیک، فناوری جدیدی نیستند و روز به روز دامنه حرکت و قدرت چنین اندام‌های بهبود می‌یابد. کنترل کردن این پروتزها با مغز انسان مسئله مهم دیگری است که نیاز به اتصال مستقیم آن‌ها به مغز بیمار دارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، در یک روش جدید بازوی رباتیک به طور مستقیم به استخوان بدن پیوند زده شده و ادعا دارد می‌تواند از مغز فرمان بگیرد. «Johan Baggerman»، اولین بیمار هلندی است که یک دست مصنوعی قابل کنترل با مغز به آن پیوند زده شده است.
با اتصال مستقیم این دست به استخوان‌های بدن، دیگر به یک سوکت پروتز نیاز نخواهد بود. در نتیجه دیگر از مشکلات سایش و دیگر مشکلات پوستی خبری نیست. با اتصال اعصاب بیمار به دست مصنوعی، کنترل از طریق مغز نیز امکان پذیر شده است. ضمن اینکه فرد باید یک دستبند بلوتوث ویژه به دست کند تا سیگنال‌های مغز را دریافت دارد.

برای به سرانجام رسیدن این پروژه نیاز به سه عمل جراحی است؛ یکی برای وارد کردن میله فلزی به مغز استخوان بیمار، یکی برای کاشت قطعه‌ای که در نهایت به بازوی رباتیک متصل شود و سومین جراحی مربوط به یک متخصص جراح پلاستیک می‌شود تا تمام اعصاب لازم برای کنترل عضلات دست بیمار و بازوی آن را به یکدیگر متصل کند. این کار باعث تقویت سیگنال‌های عصبی خواهد شد و باز و بسته شدن دست در یک اندام مصنوعی جدید را تسهیل می‌کند. تمامی این مراحل، از جمله جراحی و بازتوانی زمان بر خواهد بود.
شخصی به نام Baggerman بازوی خود را در یک تصادف کامیون در سال 2010 از دست داد و در بین سال‌های 2013 تا 2016، سه عمل جراحی را پشت سر گذاشت و حالا در مراحل نهایی فرآیند توان‌بخشی به سر می‌برد. مهم نیست چقدر آموزش یک بازوی روباتیک جدید و یا دست مصنوعی سخت است، بلکه استفاده از آن تنها با فکر کردن به یک مسئله و قابل کنترل کردن آن با ذهن، احساسی بسیار شگفت انگیز است.