هم رسان: چندی پیش در مجله Nature Climate Change گزارشی به چاپ رسید که در آن اعلام شده بود در آینده با موج گرمایی مرگبار روبرو خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، تحقیقات دانشمندان نشان می دهد تقریباً 30 درصد از مناطق دنیا حداقل در 20 روز از سال گرمای مرگباری را تجربه می کنند. اما اگر انتشار گازهای گلخانه ای با همین روال افزایش یابد، این رقم در سال 2100 به 74 درصد خواهد رسید.
محققان دانشگاه هاوایی در مانوا با بررسی همه جانبه مقالات منتشر شده بین سال های 1980 و 2014 بیش از 900 مورد مقاله را پیدا کردند که شامل اطلاعاتی درباره نمونه هایی از موج گرمایی مرگبار بودند. به طور کلی در این مقالات 800 مورد گرمای شدید در 36 کشور گزارش شده بود. از جمله این موارد می توان به موج گرمایی سال 2003 که منجر به مرگ تقریباً 5000 نفر در پاریس شد و موج گرمایی 2010 که بیش از 10000 نفر قربانی در مسکو داشت اشاره کرد.

سپس دانشمندان این رویدادها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا تشخیص دهند دما و رطوبت در چه آستانه ای مرگبار می شوند. آنها از این اطلاعات در مورد اطلاعات دمایی کنونی استفاده کردند تا نشان دهند چه تعداد از جمعیت دنیا در هر سال گرمای مرگباری را تجربه می کنند و همچنین با بررسی پیش بینی های دما و رطوبت نشان دادند تغییرات احتمالی در آینده به چه صورت خواهد بود. حتی مواقعی که این پیش بینی ها مبتنی بر آینده ای با کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای بود، باز هم شرایط خوبی وجود نداشت. با توجه به این موارد پیش بینی می شود در سال 2100، 48 درصد از مردم دنیا 20 روز از سال را با گرمایی شدید و مرگبار دست و پنجه نرم خواهند کرد.
این نتایج در مورد نیاز به کنترل انتشار گازهای گلخانه ای هشدار می دهند اما با توجه به بی توجهی مسئولان به اطلاعات شرایط آب و هوایی، این اتفاق به این زودی نخواهد افتاد. دانشمندان برای پیش بینی نحوه تغییر این پیش بینی ها در طول زمان، یک اپلیکیشن وبی درباره این مسائل توسعه داده اند.