هم رسان: دانش بشری به ما می‌گوید در مورد سرگذشت زمین زیاد می‌دانیم اما مطالعات گسترده در مورد زمین و قاره‌های آن همچنان در حال انجام است و نتایج جدیدی حاصل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، محققان می‌گویند شواهدی زیادی از یک قاره ناپدید شده به نام Mauritia کشف کرده‌اند. این گروه در جزیره موریس در آفریقا سنگ‌هایی یافته‌اند که پُر از کریستال‌های زیرکن (zircon) بوده و تقریباً 2 میلیارد سال سن دارند و نسبت به موریس که فقط 9 میلیون سال عمر دارد بسیار قدیمی‌تر هستند. بنابراین به نظر می‌رسد پوسته یک قاره در زیر زمین دفن شده  و به احتمال زیاد، این کریستال‌ها با ماگمای آتشفشانی به سطح زمین آورده شده‌اند.

کاشفان در مورد قاره Mauritia می‌گویند احتمالاً در اقیانوس هند قرار داشته است. وجود این کریستال‌ها نشان می‌دهد جزیره مدرن و امروزی موریس بخشی از یک قاره پهناور به نام Mauritia بوده و ممکن است این قاره در زمانی که ابرقاره گندوانا از هم جدا شده تشکیل شده باشد.
اینکه چه اتفاقی بر سر قاره Mauritia افتاده و چرا در کف اقیانوس جای گرفته، نیاز به مطالعه و تحقیقات گسترده‌ای دارد ولی کشف این قاره بسیار خارج از انتظار بشری بوده و نشان می‌دهد هنوز شگفتی‌های حل نشده زیادی در مورد کره زمین وجود دارد.