هم رسان: ترافیک مشکل اغلب شهرهای بزرگ است و تقریباً همه مردم به یک اندازه از آن منتفر هستند اما چه کاری برای کاهش آن می‌توان انجام داد؟

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، آزمایش انجام شده توسط دانشگاه ایلینویز آمریکا حاکی است ورود وسایل نقلیه تمام خودکار به جاده‌ها می‌تواند پاسخ این سؤال باشد. این گروه می‌گوید حتی اضافه کردن یک وسیله نقلیه بدون راننده به جاده‌های آریزونا می‌تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش ترافیک شود. آن‌ها یک خودروی بدون راننده را وارد جاده ساختند و به طور مداوم مسیر آن را پیگیری کردند و سپس 20 خودروی معمولی دیگر را به جاده اضافه نمودند. در حالی که انسان حتی بدون تغییر لاین و یا تخلفات رانندگی باعث ترافیک می‌شد، اما خودروی بدون راننده منجر به کاهش ترافیک و کاهش مصرف سوخت تا 40 درصد شد.

در مرحله بعدی این آزمایش، خودروهای بدون راننده در شرایطی قرار خواهند گرفت که هم انسان به عنوان راننده خودروهای معمولی و هم هوش مصنوعی به عنوان راننده وسایل نقلیه خودکار، مجبور به تغییر خطوط شوند.
با این حال، این تنها راه کاهش ترافیک نیست و از آنجا که میزان خطای انسانی بسیار بالا است، همین مطالعه نشان داده که حتی فناوری‌های موجود مانند سیستم کروز کنترل نیز می‌تواند تا حد زیادی سبب کاهش میزان ترافیک جاده‌ها شود. کروز کنترل ابزاری برای ثابت نگه داشتن سرعت خودرو در حین رانندگی در سطح جاده‌ها، بزرگراه‌ها یا اتوبان‌ها است.