هم رسان: چالش های مربوط به تعمیر و بازسازی جاده ها به پایان خود نزدیک شده و فناوری در این بخش نیز تأثیر خود را گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، ناهمواری ها و دست اندازهای موجود در جاده ها باعث رانندگی نامطلوب، آسیب شدید به خودروها و خطرات ایمنی شده است؛ ضمن اینکه تعمیر و رفع آنها نیز زمان بر و مشکل است. حالا جاده ها و خیابان هایی را تصور بکنید که تا آخر عمر صاف و سالم باقی خواهند ماند، چقدر جالب خواهد بود نه؟ در همین راستا محققان هلندی راه حلی ارائه داده اند که نه تنها به بازسازی خودکار جاده ها کمک می کند، بلکه وعده شارژر کردن خودروهای الکتریکی را نیز می دهد. این گروه از محققان دانشگاه Delft، تصمیم به آزمایش آسفالت خود تعمیر شونده ای را گرفته اند که حاوی الیاف استیل رسانا و باکتری های جالبی است که هم برای رفع ترک های کوچک در جاده ها و هم برای ارسال برق به خودروهای الکتریکی نقش ایفاء می کنند. شارژ وسایل نقلیه شما، درست زمانی که در تقاطع ها توقف می کنید انجام می پذیرد؛ یعنی دقیقاً زمانی که منتظر سبز شدن چراغ راهنمایی رانندگی هستید.

البته در ساخت این مجموعه چالش های متعددی وجود دارد. فرآیند ترمیم جاده ها نیاز به یک ماشین القایی دارد تا با تولید کافی حرارت در آسفالت و الیاف ها، تعمیر جاده ها صورت پذیرد. ضمن اینکه ارسال برق از طریق الیاف های استیل به خودروها باید از طریق سیستم شارژ بی سیم صورت پذیرد. تخمین زده شده که هزینه ساخت این جاده ها حدود 25 درصد بیشتر از جاده های معمولی است.
با این حال، بازده مطلوبی که این جاده ها برای زیرساخت های یک شهر و همچنین رفاه حال رانندگان فراهم می کند، ارزش این هزینه اولیه را خواهد داشت. به طور کلی ترمیم آسفالت های خراب کف جاده ها بسیار هزینه بر و وقت گیر است؛ در برخی موارد ممکن است مدت های طولانی خراب و فرسوده باقی بمانند. در حالیکه رویکرد جدید طول عمر یک جاده را دو برابر می کند و به طور چشمگیری هزینه های نگهداری و تعمیر جاده ها را کاهش می دهد، در نتیجه کیفیت جاده در تمام خیابان ها حفظ می شود و اگر به میزان کافی شارژر در محل تقاطع ها در کف جاده ها تعبیه شود، دیگر نیاز به ساخت ایستگاه های شارژ اختصاصی نیز کاهش می یابد.
هلندی ها آزمایش های خود بر روی چنین آسفالت هایی را از سال 2010 آغاز کرده اند و حالا بزرگترین چالش پیش رو، مشارکت عمومی است و اینکه شهرداری شهرهای مختلف با تخریب جاده ها و ساختن آنها از نو موافقت کنند. ضمن اینکه شرکت های خودروساز نیز باید به استفاده از سخت افزارهای شارژ جدید روی آورند.