هم رسان: جهان مشغول دست و پا زدن زیر پنجه‌های قدرتمند باج افزار واناکرای (WannaCry) است. حالا وب سایت افشاگر ویکی لیکس دسته جدیدی از ابزارهای هکری سازمان سیا را تحت نام CIA Vault 7 Leaks منتشر نموده که در آن به دو عدد از فریم ورک یا چارچوب‌های بدافزاری سیا در پلت فرم ویندوز مایکروسافت اشاره شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از هکرنیوز، این بد افزارها  «پس از نیمه شب» و «قاتل» نام دارند. هر دوی این برنامه‌های مخرب، برای نظارت و جاسوسی رایانه‌های میزبان مبتنی بر سیستم عامل ویندوز طراحی شده‌اند تا اقدامات مخرب از راه دور توسط سازمان سیا بر روی آن‌ها پیاده سازی شود.
از اسفند ماه، ویکی لیکس صدها هزار اسناد و ابزار هک مخفی و سری مربوط به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) را برملا ساخته و این بسته جدید، هشتمین سری از افشاگری‌های Vault 7 است.
ابزار «پس از نیمه‌شب» در قالب یک پرونده DLL معرفی شده که می‌تواند به عنوان سرویسی از ویندوز به اجرای خود ادامه دهد. این ابزار حاوی بار داده‌ای با نام Gremlins است که می‌تواند قابلیت‌های برنامه موردنظر را از کار انداخته، داده‌ها را از سامانه خارج کند و سرویس‌های داخلی را برای بار داده Gremlins فراهم کند. توسعه‌دهندگان این ابزار بار داده دیگری را نیز با نام AlphaGremlin ارائه داده‌اند که برای زمان‌بندی وظایف ویژه بر روی سامانه هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چارچوب «قاتل» نیز بستر مشابهی است که به نفوذگران اجازه می‌دهد بر روی ماشین قربانی به اجرای وظایف مختلف بپردازند. ازجمله این وظایف می‌توان بارگیری و راه‌اندازی پرونده‌های اجرایی، جمع‌آوری نتایج وظایف و حذف پرونده‌های اجرایی را نام برد. هر دوی این چارچوب‌ها دستورها را از کارگزارهای دستور و کنترل دریافت‌ می‌کنند.
ویکی‌لیکس از زمستان سال گذشته افشای قابلیت‌ها و ابزارهای نفوذ سازمان سیا را آغاز کرده و اسنادی مانند حمله مرد میانی در سطح LAN که معروف به ارشمیدوس است، نفوذ به تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ و ابزاری برای تولید بدافزارهای ویژه را فاش ساخته است.
عمل احتکار آسیب پذیری ها توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به جای اعلام آن‌ها به شرکت‌های سازنده نرم افزارها، در عرض چند روز گذشته ویرانی جبران ناپذیری را در سراسر جهان سبب شده زیرا باج افزار واناکرای با سوء استفاده از نقص SMB ویندوز که توسط سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) کشف شده بود و یک ماه پیش توسط گروه هکری ” The Shadow Brokers ” در اینترنت پخش شد، توانست رایانه‌های 150 کشور جهان از جمله ایران را مورد حمله سایبری قرار دهد.
حتی «براد اسمیت» رئیس مایکروسافت نیز این عمل آژانس اطلاعاتی ایالات متحده را محکوم کرده و گفته خسارت‌های گسترده ناشی از واناکرای به آمریکا و اروپا به علت آب زیر کاهی سازمان سیا، NSA و دیگر سازمان های اطلاعاتی اتفاق افتاده است. زیرا سرقت آسیب پذیری های کشف و ذخیره شده توسط سازمان سیا و انتشار آن در اینترنت راه را برای هکرهای فرصت طلب هموار ساخته و تمام مردم جهان را قربانی قرار داده است.