هم رسان: علاقه مندان فناوری روزهای فوق العاده ای را پشت سر می گذارند. با نگاهی به نسخه های گوشی های هوشمند سال 2016، بزرگ ترین مسئله ای که ممکن است با آن مواج شویم این است که تقریبا تمامی دستگاه های جدید واقعا عالی بودند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از اندروید آتوریتی، بسیاری از نسخه های 2016 دارای چندین ویژگی و مشخصه مشابه بودند که از آن جمله می توان به پردازنده اسنپ دراگون 820، صفحه نمایش 5.5 اینچی (یا حول وحوش آن)، بدنه فلزی و یا شیشه ای و حسگر اثر انگشت اشاره کرد. در اینجا ممکن است ما نیز دیگر از کلمه “گوشی های هوشمند” استفاده نکنیم و تنها با گوشی های موبایل به این دستگاه ها اشاره کنیم، چرا که به ندرت می توان در این روزها گوشی غیرهوشمند یافت.
اما جالب این است که استاندارد های رده بالایی که در کل بازار گوشی های همراه و یا به طور کلی در دستگاه های الکترونیکی مصرفی دیده می شود، باز هم جا برای ایراد گیری از این دستگاه ها را باز می کنند. در صورتی که بخواهیم گوشی های امروزی را با هم مقایسه کنیم و آنها رادر مقابل هم قرار دهیم تا بهترین مورد را پیدا کنیم، باید تمامی مشخصات ذکر شده برای آنها را کنار بگذاریم و با نگاهی ریزبینانه کارایی های آنها را مورد بررسی قرار دهیم زیرا بیشتر قابلیت ها و ویژگی های برجسته یک گوشی و یا قابلیت هایی که یک گوشی هوشمند را نسبت به بقیه برجسته می کند، اغلب مرتبط با مشخصات ذکر شده گوشی نیستند. یکی از این ویژگی های برجسته در گوشی های سال 2016 رتبه بندی IP برای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار است.
پیش از این درباره رتبه بندی های مختلف IP صحبت کرده ایم و به طور ویژه ای درباره کارهایی که بر اساس رتبه IP گوشی خودتان می توانید انجام دهید توضیح داده ایم. اما در اینجا قصد داریم نگاه دقیق تری به این موضوع داشته باشیم و آن را به دقت بررسی کنیم. در پایان این مقاله شما به خوبی معنای دقیق رتبه بندی IP را خواهید فهمید و دقیقا می دانید که هر رتبه بندی تا چه حدی می تواند گوشی شما را در مقابل آب و گرد و غبار مراقبت کند.

رتبه بندی IP چیست؟
بسیاری از ما بدون اینکه حتی بدانیم که هیچ سرنخی درباره معنای رتبه بندی IP داشته باشیم، درباره آن صحبت می کنیم.بنابراین پیش از اینکه بخواهیم به سیستم رتبه بندی بپردازیم، اجازه بدهید موضوع ضد آب بودن را مورد بررسی قرار بدهیم. در واقع حروف IP صورت اختصاری International Protection (مراقبت بین المللی) یا Ingress Protection (حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گردو خاک و آب) است.
برای توضیح بیشتر باید بگوییم کلمه ingress به معنای ورود چیزی به داخل یک دستگاه است. بنایراین رتبه بندی IP در واقع میزان مراقبت و محافظتی است که قاب یک دستگاه برای جلوگیری از ورود مایعات و خرده های جامد ارائه می کند.

نحوه خواندن رتبه بندی IP
رتبه بندی IP در اصل یک عدد دو رقمی است.کسانی که با رتبه بندی IP آشنا هستند، می توانند با توجه به مقدار رقم های این عدد دو رقمی نشان دهند که سطح ضد آب بودن یک دستگاه چه قدر است. رقم اول یعنی رقم سمت چپ نشان دهنده میزان مقاومت در برابر گرد و غبار و رقم دوم این عدد نشان دهنده میزان مقاومت در برابر آب دستگاه است.

رقم مخصوص مقاومت در برابر گرد و غبار بین صفر تا 6 قرار دارد. عدد صفر بیانگر عدم مقاومت در برابر گرد و غبار و با کمترین میزان و عدد 6 بیانگر بیشترین حد مقاومت است اما در مقایسه با عدد مقاومت در مقابل گرد و غبار، دامنه رتبه بندی مقاومت در برابر آب وسیع تر است و بیشترین درجه ضد آب بودن تا درجه 8 می رسد. مجددا عدد صفر بیانگر عدم ضد آب بودن و یا کمترین میزان و بیشترین عدد بیانگر بیشترین میزان مقاومت در برابر و یا مقاومت صد در صد است.

مثال
آیفون 7 و آیفون 7 پلاس با یک رتبه بندی 67IP عرضه شده اند که نشان می دهد این گوشی ها به طرز چشمگیری ضد آب و ضد گرد و غبار هستند. عدد 6 به این معناست که قاب گوشی آیفون7 می تواند از ورود ذرات ریز و گرد و غبار به درون دستگاه کاملا جلوگیری کند، اما از آنجایی که آسیب های وارده از ورود آب به دستگاه نسبت به گرد و غبار از شدت بیشتری برخوردار است، بنابراین عدد دوم اهمیت بیشتری دارد. خوشبختانه دارندگان گوشی های آیفون 7 و 7 پلاس نباید از افتادن گوشی خود در آب بترسند چرا که درجه ضد آب بودن 7 به این معنا است که این دستگاه ها می توانند در هنگام افتادن کامل در آب برای مدت زمان کوتاه مقاومت کنند و آسیبی نبینند. گوشی آیفون 7 می تواند در عمق بیش از یک متری برای مدت 30 دقیقه دوام بیاورد.

دارندگان گوشی های جدید اپل از این رتبه بندی بالا برخوردار هستند، گوشی های پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل تنها با رتبه بندی IP53 به بازار عرضه شده اند. همانطور که شما می دانید این رتبه بندی نشان می دهد که این گوشی ها در مقابل ذرات گرد و غبار تا حد زیادی اما نه کاملا مقاوم.مقاومت آن ها در مقابل آب بسیار کم است. در مورد گوشی پیکسل گفته می شود این گوشی در مقابل قطرات آبی که از زاویه بیشتر از 60 درجه از طرف بالا روی آن پاشیده می شود، آسیبی نمی بیند. البته همین مقدار هم بهتر از این است که گوشی به هیچ وجه ضد آب نباشد، است اما آن دسته از کسانی که با اشتیاق تمام گوشی های پیکسل را تهیه کرده اند، هنوز هم تعجب می کنند که چرا گوشی پیکسل به عنوان یک پرچمدار سال 2016 نباید رتبه بندی IP خوبی داشته باشد.

دلیل اهمیت رتبه بندی IP
در پایان به موضوع رتبه بندی های آی پی و دلیل اهمیت آنها می پردازیم. برخی از کاربران گوشی های هوشمند اهمیتی برای رتبه بندی های آی پی و مسئله ضد آب بودن قائل نیستند، البته در صورتی که این افراد محتاط باشند و گوشی های گران قیمت خود را در نزدیکی های آب استفاده نکنند، این عدم توجه منطقی است.
در گذشته وسایل الکترونیکی دشمنان زیادی از جمله آب، گرد و غبار، سقوط، سرقت و غیره داشتند. در بعضی موارد اتفاقاتی می افتاد که جز خاطره ای از گوشی یا هر دستگاه گرانقیمتی که داشتید برایتان باقی نمی ماند اما خوشبختانه این روزها فن آوری هایی مانند Corning Gorilla Glass و یا امکان خرید طرح های بیمه را در اختیار داریم که می توانند عمر دستگاه هایی که داریم را افزایش دهند، اما مسئله آب یکی از نقاط ضعف اصلی گوشی های هوشمند است. بنابراین زمانی که یک دستگاه آی پی بالایی دریافت می کند، نگرانی کمتری در باره افتادن دستگاه در آب خواهیم داشت و از کار با آن لذت بیشتری خواهید برد. بنابراین با داشتن آی پی بالا دیگر لازم نیست نگران راه رفتن در زیر باران و کار کردن با گوشی خود باشیم و یا اینکه از افتادن تصادفی گوشی مان داخل استخر و حوض بترسیم.
این به طرز فکر و نحوه استفاده افراد مختلف از دستگاه های خود بستگی دارد که آیا رتبه بندی آی پی مسئله ای مهم است یا خیر. ممکن است برای افراد محتاطی که با دقت زیادی با گوشی خود کار می کنند مسئله مهمی به نظر نیاید اما کاربر بی دقتی که هر لحظه در معرض انداختن گوشی خود در آب است اهمیت زیادی برای این رتبه بندی قائل باشد.