هم رسان: برای اولین بار گروهی از جراحان چشم به منظور رفع لخته خون قادر به تزریق داروی ترمبولیتیک به طور مستقیم به ورید شبکیه چشم یک بیمار شدند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، این یک موفقیت شگفت آور است زیرا این رگ به نازکی موی سر انسان است. این تزریق سخت توسط یک ربات مخصوص جراحی انجام شده که ساخته دست محققان دانشگاه بلژیکی KU Leuven است. وضعیتی که این محققان درمان کرده‌اند معروف به انسداد ورید شبکیه است که این مشکل به کاهش بینایی و نابینایی منجر می‌شود. در حال حاضر پزشکان تنها می‌توانند با تزریق تدریجی و ماهانه به چشم این عارضه را درمان نمایند زیرا ورید شبکیه تنها در حدود 0.1 میلی متر عرض دارد و برای تزریق دستی بیش از حد نازک است و خطر پارگی آن وجود دارد، به ویژه زمانی که قرار است تزریق دارو به مدت 10 دقیقه مستقیماً به داخل رگ انجام شود. پروفسور «پیتر استالمنس» جراح چشم بیمارستان لون می‌گوید: «در حال حاضر انسداد ورید شبکیه برای هر چشم هزینه‌ای معادل 32 هزار پوند دارد که بسیار بالا است. با این درمان‌ها فقط عوارض جانبی کاهش می‌یابد و برای جلوگیری از کاهش بینایی کار زیادی نمی‌توان انجام داد. حالا این دستگاه رباتیک ما را قادر به درمان ترومبوز در شبکیه چشم کرده و حالا پزشکان مشتاقانه منتظر قدم بعدی هستند. در صورت موفقیت می‌توانیم به معنای واقعی کلمه افراد نابینا را برای همیشه بینا کنیم.»

هدف از ساخت این ربات این است که بتوان به یک جراح در وارد کردن دقیق سوزن به ورید و سپس بی حرکت نگه داشتن کامل آن کمک شود. این سوزن 0.03 میلی متر قطر دارد که سه برابر نازک‌تر از موی انسان است و برای تزریق دارو به داخل ورید کوچک طراحی شده است. به گفته محققان بلژیکی، این روش با موفقیت منجر به حل لخته خون در چشم بیماران شده و بعد از تزریق، بیماران در شرایط بسیار خوبی به زندگی خود ادامه می‌دهند.