هم رسان: دانشمندان و آن دسته از علاقه مندان به دنیای میکروسکوپی به احتمال زیاد از دیدن دستگاهی که قادر است گوشی همراهشان را به یک میکروسکوپ جیبی تبدیل کند به وجد خواهند آمد. این میکروسکوپ اجسام و موجودات بسیار ریز را با جزئیات شگفت انگیزی نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از گیکی گجت، دستگاه iMicroscope R به سادگی به گوشی هوشمند شما وصل می‌شود که در کنار آن اپلیکیشن مخصوصی نیز وجود دارد. از این فن آوری می‌توان در اهداف آموزشی و تحقیقات حرفه‌ای استفاده کرد.
شما می‌توانید iMicroscope R با ساختاری آلومینیومی و مجهز به یک پد مکشی نانو را به راحتی و بدون آسیب زدن به گوشی خود نصب و جدا کنید. برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم فیلم زیر را مشاهده کنید.
با توجه به یک خط مدرج در این لنز به راحتی می‌توان اندازه ریز اجسام رو مشخص کنید، برای مثال اندازه پیکسل با این خط مدرج 0.08mm محاسبه می‌شود که با اندازه‌های تئوریکی محاسبه شده از ظرفیت پیکسلی 326 PPI صفحه نمایش رتینا مطابقت دارد. این لنز اندازه بسیار کوچکی دارد و ضخامت آن تنها 4.5 میلی متر است که وزن زیادی به گوشی اضافه نمی‌کند و خیلی راحت می‌توانید آن را در جیب خود حمل کنید.


این دستگاه از آلیاژ آلومینیومی استفاده شده در صنایع هوایی همراه با کنترل عددی به وسیله رایانه، رنگ آنودایز شده، روش برش الماسی و فرایند حکاکی لیزری ساخته شده است. به خاطر عدم آگاهی از اندازه اجسام در دنیای میکروسکوپی، داشتن یک خط مدرج و اطمینان از دقت آن در ماکروگراف از اهمیت زیادی برخوردار است. در iMicroscope این کار تنها از طریق خط مدرج موجود در اپلیکیشن مخصوص انجام نمی‌شود بلکه یک ریزخط کش با کیفیت بسیار بالا نیز برای اطمینان از دقت آن به کار می‌رود.
پد مکشی نانوی این دستگاه که با مواد چسبناک تفاوت دارد و دارای هزاران بسته هوایی میکرو است که عملکردی شبیه به فنجان‌های بادکش کوچک دارد تا بتواند دستگاه را روی گوشی نگه دارد. اپلیکیشن فعال یا غیرفعال این دستگاه تاثیری بر گوشی نخواهد داشت. این پد مکشی نانو جدیداً توسعه یافته چسبناک نیست و می‌توان آن را تعویض کرد.