هم رسان: در دنیای امروز همه کسانی که کار می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند. حالا اگر رباتی جای انسانی در یک کارخانه کار کند، آیا او هم باید مالیات پرداخت کند؟ «بیل گیتس» عقیده جالبی در این باره دارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، این نخبه دنیای فناوری طی مصاحبه‌ای با «کوین دلانی» سردبیر ارشد کوارتز می‌گوید: «کارگران انسانی در یک کارخانه سالیانه درآمدی 50 هزار دلاری به دست می‌آورند و باید از این درآمد خود مالیات‌های مختلفی را پرداخت کنند. حالا اگر یک ربات همان کار یک انسان را انجام دهد، حتماً باید مالیاتی مشابه برای این ربات در نظر گرفت.»

البته خود ربات‌ها قادر به پرداخت مالیات نیستند، گیتس پیشنهاد می‌کند باید برای مقدار سودی که شرکت‌ها از به کارگیری ربات‌ها به جای کارکنان انسانی خود به دست می‌آورند، یک مالیات بر درآمد در نظر گرفت. به عقیده گیتس کارخانه داران نمی‌توانند از پرداخت مالیات درآمد دست بردارند زیرا این مبلغ بخشی از سرمایه‌ای است که برای همین سطح از کارگران انسانی در نظر گرفته‌اند.
نمی‌توان گفت که دولت‌ها در آینده این مسئله را مورد توجه قرار خواهند داد اما پیش بینی می‌شود شرکت‌ها از این اتفاق به هیچ وجه راضی نشوند. استفاده از ربات‌ها هزینه‌های زیادی را کاهش می‌دهد و سود زیادی را برای شرکت‌ها به همراه دارد اما اگر شرکت‌ها مجبور به پرداخت مالیات برای این ربات‌ها باشند، دیگر استفاده از این ربات‌ها معنایی نخواهد داشت.