هم رسان: برای نجات محیط زیست بشر باید دو کار مهم انجام دهد: کاهش گازهای مضر و تولید انرژی بیشتر از منابع انرژی سبز. حالا در قاره سبز دانشمندان موفق به انجام این کار شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، تعداد زیادی از پروژه‌های تحقیقاتی به انجام هر یک از این دو کار به طور مستقل اقدام نموده‌اند اما محققان اندکی بوده‌اند که هر دو راهکار را همزمان پیگیری کنند. حال دانشمندان دانشگاه آنتورپ و دانشگاه لوون بلژیک دستگاهی ساخته‌اند که همزمان هم به تصفیه و تمیز کردن هوا می‌پردازد و هم برق تولید می‌کند. این دستگاه به یک فرآیند به نام «فوتوکاتالیست ناهمگن» تکیه دارد که با استفاده از نور و یک کاتالیزور خاص (معمولاً یک ماده نیمه هادی) یک واکنش شیمیایی راه اندازی می‌کند.
در گذشته فوتوکاتالیست ناهمگن برای استخراج هیدروژن از آب و حذف آلاینده‌های گازی استفاده می‌شده اما ترکیب دو عمل به طور همزمان تا به حال رخ نداده است. این گروه تحقیقاتی این مشکل را با کمک یک «سلول فوتوالکتروشیمیایی» حل نموده‌اند که از یک سلول خورشیدی برای تولید هیدروژن استفاده می‌کند. در این دستگاه دو محفظه وجود دارد که با کمک یک غشاء از هم جدا شده‌اند تا دو فرایند همزمان در هر محفظه انجام پذیرد. در یک طرف هوا با یک photoanode، خالص و تصفیه می‌شود، در حالی که در محفظه دیگر هیدروژن طی «فرآیند تخریب» با یک کاتد قرار گرفته در پشت غشاء الکترولیت جامد تولید می‌شود.

سوخت هیدروژنی از هوای آلودهاستفاده از کاتالیزور باعث افزایش سرعت عمل این واکنش‌ها می‌گردد. در گذشته این سلول‌ها عمدتاً برای استخراج هیدروژن از آب استفاده می‌شد. حالا بلژیکی‌ها دریافته‌اند که از آن می‌توان برای «هوای آلوده» نیز استفاده کرد. سپس این هیدروژن به دست آمده می‌تواند ذخیره شود و بعداً به عنوان سوخت استفاده شود.
در حال حاضر این دستگاه ساخته شده به عنوان یک نمونه است و برای تصفیه هوای شهرها و تولید برق مورد نیاز برای روشن کردن چراغ‌ها نیاز به توسعه هر چه بیشتر این دستگاه وجود دارد.