هم رسان: معمولاً پردازنده‌های اتم اینتل بیشتر به عنوان یک تراشه رده پائین برای گوشی‌های تلفن همراه شناخته شده‌اند اما این فن آوری به پایان خود نزدیک شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از پی سی ورلد، آخرین پردازنده‌اتم اینتل با نام Atom C3000 16 هسته‌ای بوده و از تمام پردازنده‌های نسل قبل خود پیشرفته‌تر است. این تراشه برای آرایه‌های ذخیره سازی، تجهیزات شبکه و دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) قابل استفاده است.
این تراشه جدید دارای ویژگی‌هایی است که بیشتر در تراشه‌های سرور از جمله شبکه سازی، مجازی سازی و ویژگی‌های تصحیح خطا پیدا می‌شود.
دستگاه‌های شبکه سازی و ذخیره سازی نیاز به قدرت پردازشی زیادی ندارد و پردازنده کم جان C3000 Atom نیز می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. تنها تعداد اندکی از تراشه‌های اینتل سرور بیش از 16 هسته دارند؛ بنابراین تعداد هسته‌های این تراشه جدید می‌تواند از پس جریان اطلاعات سرورها به خوبی بر بیاید.


یکی از ویژگی‌های شگفت آور در C3000 مشخصه RAS قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و سرویس پذیری است که بیشتر در تراشه‌های رده بالای Xeon یافت می‌شود. این ویژگی تصحیح خطاهای مربوط به داده‌ها را بر عهده می‌گیرد و از کرش شدن تجهیزات شبکه و ذخیره سازی جلوگیری می‌کند.
هم اکنون این تراشه جدید در حال آزمایش است و قرار است در نیمه دوم سال جاری به بازار عرضه شود.
تراشه C3000، به خوبی توانسته نسل قبلی خود یعنی C2000 را پشت سر بگذارد که در اصل در میکروسرورها و تجهیزات شبکه و ذخیره سازی قابل استفاده بود. اخیراً تراشه‌های C2000 Atom دارای یک مشکل شده‌اند که سبب کرش شدن تجهیزات شبکه و سرورها می‌شوند. اینتل برای رفع این مشکل یک راه حل موقتی ارائه داده اما این غول فناوری با معرفی تراشه جدید به دنبال رفع دائمی این نقص است.