هم رسان: واقعیت مجازی هنوز نتوانسته به پای فیلم ماتریکس برسد اما دانشمندان همه تلاش خود برای بهبود VR را می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، در کنفرانس CHI’17 در دنور، گروهی از محققان Hasso-Plattner-Institut آلمانی از یک سیستم لمسی رونمایی کردند که می تواند دیوار یا اشیاءهای سنگین را از طریق تحریک الکتریکی عضلات، شبیه سازی کند. این اقدام یکی از سختترین کارها برای خلق احساس فیزیکی مثل حس کردن یک دیوار در دنیای واقعیت مجازی به حساب می آید.
این محققان به کمک یک محرک عضلانی هشت کانالی (EMS) نصب شده در یک کوله پشتی به این هدف دست یافتند. این محرک از طریق یو اس بی به وسیله یک شبیه ساز VR که با هدست GearVR سامسونگ، ردیابهای متصل به دست و یک سیستم ضبط حرکت کار میکند، قابل کنترل است.


الکترودها به ساعد و عضلات دو سر بازوی کاربر وصل میشود تا به هنگام برخورد و یا لمس یک جسم مجازی یک شوک الکتریکی خفیف به بدن فرد وارد سازند. همین باعث فعال شدن عضله دست فرد میشود تا احساس کند به یک دیوار برخورد کرده یا حس کند در حال برداشتن یک جسم سنگین است. در نتیجه وقتی فرد حس کند که به دیوار برخورد کرده از حرکت باز میایستد و به عقب بر میگردد.
ساخت شبیه سازی که به واقعیت بسیار شباهت داشته باشد شاید زمان بر باشد اما محققان به دنبال این هستند که هر چه بیشتر حس فیزیکی را به واقعیت مجازی وارد سازند.