هم رسان: پس از بازی پوکمون گو، بازی سوپر ماریو ران (Super Mario Run) داغ ترین بازی جهان به حساب می آید و محبوبیت بسیار زیادی در گوشی های آیفون دارد. در چهار روز اول معرفی، این بازی بیش از 40 میلیون بار در سراسر جهان نصب شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، اگر شما Super Mario Run APK را برای دستگاه اندرویدی خود دانلود کرده اید، مراقب باشید زیرا این بازی یک بدافزار است.
سوپر ماریو در حال حاضر تنها برای دستگاه های iOS عرضه شده و در گوگل پلی موجود نیست و این مسئله صدای بسیاری از کاربران اندرویدی را درآورده است. بنابراین بسیاری از صاحبان دستگاه اندرویدی که عاشق این بازی هستند و صبرشان لبریز شده سراغ دانلود APK هایی در خارج از فروشگاه رسمی گوگل پلی رفته اند.
بسیاری از بازی های سوپر ماریو که در اپ استور های شخص ثالث اندرویدی به فروش می رسد، نرم افزار مخرب و یا ویروس هستند که تلاش می کنند خود را به جای برنامه سوپر ماریو ران جا بزنند.
شما برای دانلود APK شخص ثالث، مجبور به تغییر تنظیم های امنیتی هسته ای دستگاه اندرویدی خود هستید تا به سیستم عامل گوشی خود اجازه نصب نرم افزار از «منابع غیر قابل اطمینان«را بدهید.
برخی از این برنامه های مخرب حتی می توانند کنترل کامل دستگاه اندرویدی را به دست بگیرند. این نوع برنامه ها امکان ویرایش، خواندن، ارسال و دریافت پیام های متنی، عکس ها و فیلم های ضبط شده و ردیابی موقعیت مکانی شما با استفاده از GPS را از شما درخواست می کنند.

یکی از این برنامه ها تحت عنوان Super Mario به ایجاد آیکون های های اضافی، نمایش پاپ آپ و تبلیغات مختلف، نصب دیگر برنامه های مخرب بر روی گوشی هوشمند قربانی و انجام دیگر فعالیت های مداخله گرانه بدون اطلاع کاربر می پردازد.
کلیک کردن بر روی این تبلیغات و یا آیکون ها، کاربران را به یکی از دو سایت مخصوص بزرگسالان و یا سایت های آلوده و خرابکار هدایت می کند. در هر صورت، هدف فریب کاربر برای نصب برنامه های مختلف است.
یکی دیگر از این برنامه های مخرب، با همان نام Super Mario ابتدا کاربران را به نصب یک برنامه به نام 9Apps ترغیب می کند که این برنامه اجازه ضبط صدا، دسترسی به تقویم شما و حتی دسترسی کامل به SD-card را از شما تقاضا می کند.

چگونه از خود محافظت کنید؟
به جای دانلود برنامه ها و نرم افزارها از فروشگاه های شخص ثالث، کاربران اندرویدی باید فقط به فروشگاه رسمی گوگل پلی اطمینان کنند.
برنامه های دانلود شده از فروشگاه های شخص ثالث همیشه به نصب نرم افزارهای مخرب و یا ویروس ها ختم نمی شوند اما قطعاً کاری پرخطر است. بنابراین احتیاط همیشه شرط عقل است. همچنین به تنظیم های (Settings) و سپس بخش امنیتی (Security) بروید تا مطمئن شوید گزینه «منابع ناشناس» خاموش است.

منبع: hackernews