هم رسان: تصور کنید یک هارد دیسک جیبی قادر به ذخیره سازی 35 میلیون آهنگ باشد. ایده جالبی است؟!

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از هکرنیوز، البته این آرزو هنوز عملی نشده اما محققان IBM به تازگی یک گام بزرگ در جهت بهبود این فناوری برداشته و راهی برای ذخیره سازی داده‌ها در یک اتم کشف کرده‌اند.
ذخیره سازی داده‌ها روز به روز در حال تکامل است و به تازگی محققان موفق به ذخیره داده‌های دیجیتال – کل یک سیستم عامل، یک فیلم، یک ویروس رایانه‌ای و … – در رشته DNA شده‌اند.
محققان IBM حالا توانسته‌اند کوچک‌ترین آهنربای جهان را با استفاده از یک اتم واحد توسعه دهند و در آن یک بیت از داده‌های دیجیتال را ذخیره نمایند.
در حال حاضر، در هارد دیسک‌های متداول برای ذخیره یک بیت از اطلاعات –0 یا 1 – از صد هزار اتم استفاده می‌شود بنابراین، این نوآوری جدید سبب شده در یک مقدار فضای مشابه هزار برابر اطلاعات بیشتر قابل ذخیره سازی باشد.
این کشف، بر اساس تحقیقات 35 ساله IBM در زمینه نانوفناوری به دست آمده و بخشی از این تحقیقات منجر به ساخت میکروسکوپ تونلی اسکنر (STM) شد که از آن برای ساخت هارد دیسک اتمی استفاده شد. این اختراع برنده جایزه نوبل شد.

دانشمندان از یک اتم واحد عنصر نادر هولمیوم استفاده کردند و با دقت آن را بر روی یک سطح اکسید منیزیم قرار دادند تا قطب‌های شمال و جنوب آن عنصر در یک جهت با ثبات قرار گیرد. جهت‌های مغناطیسی پایدار، اعداد 0 و 1 را برای یک بیت تعریف می‌کنند. نوک تیز میکروسکوپ به کارگرفته شده در این تحقیق، جریانی را به وجود می‌آورد که قطب مثبت و منفی‌اتم را تغییر می‌داد و در نهایت اتم را بین 0 و 1 تغییر می‌دهد.
به دلیل اینکه محیطی که این اتم در آن نگه داری می‌شد، به خوبی کنترل می‌شد، اعضای گروه تحقیقاتی توانستند شرایطی را ایجاد کنند که دواتم که به صورت مغناطیسی باردار شده بودند، تنها با یک نانومتر فاصله از یکدیگر که به اندازه یک میلیونیوم اندازه سر یک سوزن است، خوانده و نوشته شوند.
دانشمندان موفق شدند با کمک میکروسکوپ جریانی را ایجاد کنند که با استفاده از آن می‌توانستند جهت مغناطیسی یک اتم را به سمت بالا یا پایین هدایت کنند. این کار درست شبیه همان فرآیندی است که در هارد دیسک‌های متداول صورت می‌پذیرد؛ با این تفاوت که در مقیاس بسیار کوچک‌تری انجام شده است.
بنابراین فناوری جدید ذخیره 35 میلیون آهنگ در یک هارد درایو به اندازه یک عابر بانک امکان پذیر می‌شود و با کمک نانوساختارها، مراکز داده، رایانه‌ها، روز به روز کوچک تر و قوی‌تر خواهند شد.