هم رسان: هوش مصنوعی (AI) در حال وارد شدن به گوشه گوشه زندگی ما است و به هر کجا نگاه می کنیم، از گوشی های تلفن همراه گرفته تا بازی های ویدئویی و حتی مغز ما ردپایی از آن قابل مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، نظارت تصویری می تواند گام بعدی باشد که نیاز به ورود هوش مصنوعی در آن احساس شود و حال در همین زمینه، شرکت انویدیا با ساخت پلت فرم جدید مربوط به تجزیه و تحلیل فیلم در سطح کلا­ن­شهرها وارد گود شده است. این ابتکار، درست پیش از کنفرانس سالانه GPU که قرار است در این هفته برگزار شود معرفی شده و در آن قرار است از یادگیری AI برای تجزیه و تحلیل مقدار عظیمی از اطلاعات مربوط به نظارت تصویری شهرهای هوشمند استفاده شود. این «امنیت عمومی، مدیریت ترافیک و بهینه سازی منابع» را به ارمغان خواهد آورد.

به گفته شرکت انویدیا، در حال حاضر صدها میلیون دوربین مدار بسته در سراسر جهان وجود دارد و انتظار می رود این رقم در سال 2020 به یک میلیارد برسد. داشتن انبوهی از تصاویر و ذخیره سازی آنها در دیسک های سخت برای مشاهده های آینده، مشکل عمده انسان امروزی است. انویدیا بر این باور است که یادگیری هوش مصنوعی می تواند بسیار دقیق تر و سریعتر از انسان و حتی رایانه ها، به تجزیه و تحلیل فیلم ها بپردازد. این شرکت با بیش از 50 شرکت سازنده دوربین امنیتی، از جمله هایک ویژن چینی همکاری خود را آغاز نموده است.

یک شهر متصل به فضای ابری با سیستم های نظارتی AI می تواند محل افراد گم شده را پیدا کند، مشکلات اضطراری مردم را اطلاع رسانی کند، وقوع یک جرم را به پلیس خبر دهد و حتی می تواند وضعیت ترافیک را به لحظه گزارش دهد. همچنین می تواند بر کلیه رفتارهای شهروندان – قانونی و غیر قانونی – نظارت داشته باشد و این کار می تواند با جمع آوری اطلاعات شخصی برای پخش پیام های بازرگانی و تبلیغاتی نیز استفاده شود.
بنابراین آینده در عین هیجان انگیز بودن میتواند ترسناک هم باشد و هم امنیت شهرهای آینده ما را حفظ کنند، بستگی به این دارد که در حال حاضر چگونه این فناوری های جدید را پیاده سازی کنیم.